Pazar yerine vakum bombası:100'e yakın ölü

Suriye'de Esad rejimine bağlı savaş uçakları muhaliflerin elindeki Duma'da pazar yerine bomba yağdırdıEsad rejimine bağlı savaş uçakları dün başkent Şam’a 10 kilometre mesafedeki muhaliflerin kontrolünde bulunan Duma kentindeki bir pazar yerini bombaladı. Saldırıda en az 82 kişi hayatını kaybetti.

Suriye’de Esad rejimine bağlı savaş uçakları başkent dün Şam’ın 10 kilometre kuzeydoğusunda muhaliflerin kontrolündeki Duma kentindeki pazar yerini bombaladı. Saldırıda en az 82 kişi hayatını kaybetti. 200’den fazla insan da yaralandı.Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi başkanı Rami Abdülrahman, bölge sakinlerinin ilk saldırıdan sonra pazar yerinde yaralıları tahliye etmek için toplandığı sırada diğer hava saldırılarının gerçekleştiğini belirtti.

Abdülrahman en az altı hava saldırısı düzenlendiğini söyledi. Abdülrahman ölü sayısının artmasının beklendiğini, çünkü durumu çok ağır olan yaralıların olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı uçakların “vakum bombası” attığını bildirdi. Vakum bombaları ortaya çıkardıkları devasa alev topu ve basınç dalgasıyla kullanıldıkları yerde büyük tahribata yol açıyor.

‘DURUM ÇOK KÖTÜ’

İnternet mesajlaşma uygulaması Skype’tan Amerikan AP ajansına bilgi veren Mazen el Şami adlı bir aktivist Doğu Guta bölgesindeki Duma’da durumun çok kötü olduğunu, kliniklerin tamamen dolduğunu, ambulanslar yetmediği için yaralıların çoğunun sivil araçlarla diğer tıp merkezlerine ulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

El Şami, cami hoparlörlerinden kan bağışı için çağrılar yapıldığını da ekledi. Sosyal medyadaki görüntülerde tahrip olmuş binalar ve ters dönmüş araçlar dikkat çekti.

Duma, rejim güçlerinin düzenli olarak bombaladığı muhaliflerin kalelerinden Doğu Guta’da yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde de rejime bağlı bir uçak İdlib’de pazar yerini bombalamış, 30 sivil hayatını kaybetmişti. (Hürriyet)


Yorumlar:

Yorum Yaz