Norveç'te kadınlara zorunlu askerlik

19 yaşını dolduran her kadın erkekler gibi zorunlu askerlik yapacak ve erkeklerle ayni koğuşta kalacak


Norveç, kadınların 40 yıla yakın süredir gönüllü olarak yaptığı askerlik yapılan yasal düzenlemeyle zorunlu hale getirildi. Böylece nüfusu Ankara kadar olan İskandinav ülkesi Norveç; Nato içersinde zorunlu askerlik getiren ilk üye ülke oldu.
 


Alınan karar doğrultusunda 19 yaşını dolduran Norveçli kadınlar da erkekler gibi askerlik hizmetini yerine getirmek için ilgili birimlere teslim olacak.
 
Zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren kadın ve erkekler karma koğuşlarda kalacak.Ülkedeki son 5 Savunma Bakanı'nın 4'ü ise kadın vekillerden seçildi. Halen Norveç ordusunda kadın askerlerin oranı yüzde 5 dolayında. Kadınlar için askerilğin zorunlu hale getirilmesiyle bu oranın yüzde 20'ye çıkarılması öngörülüyor.
 
Ülkenin kuzey bölgesinde yer alan Setermoen'da göreve başlayan bir grup kadın asker, temel askerlik eğitimi kapsamında atış ve yakın dövüş eğitimlerine başladı.
 
Norveçli kadınların ordudaki görevi bir ilk değil.
 
Yaklaşık 40 yıldır Norveçli kadınlar askerlik yaptı ama bu gönüllülük esasına dayalıydı.
 
Orduda önemli görevler alan kadın subaylardan bazıları 1990'lı yıllarda jet pilotluğu ve denizaltı komutanlığı gibi önemli görevlere yükselmişti.
 
Kadınlara da zorunlu askerliği getiren yasanın 2013 yılında parlamentodan geçtiği ülkede uygulama geçtiğimiz dönemde başladı.
(BBCtürkçe)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz