Erdoğan 'One munite' dediği Perez'in cenazesine gidecek mi?

Türk halkının adını Tayyip Erdoğan ile yaşadığı tartışmayla ezberlediği İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres 93 yaşında hayatını kaybetti.


İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Tel Hoshemer Hastanesi'nde bulunan Şimon Peres'in durumunun dün daha da kötüleştiği belirtilmişti.

İsrail'de 2007 ile 2014 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Peres, 13 Eylül'de felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı.

Peres'in, tedavi amacıyla ilaçlarla uyutulduğu ve solunum cihazına bağlandığı belirtilmişti.Şimon Peres kimdir?

Şimon Peres, İsrail siyasetinin en önemli figürlerinden biriydi. İki dönem başbakanlık ardından cumhurbaşkanlığı yaptı, Filistin ile barış görüşmelerinin de savaşın da mimarı oldu. Onu Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi yapan olay ise Tayyip Erdoğan ile Davos'ta yaşadığı o ünlü "one minute" tartışmasıydı. İşte Peres'in 93 yıllık yaşamından satır başları.

Şimon Peres, Türk halkının aklına Tayyip Erdoğan ile yaşadığı tartışmayla kazındı. 93 yaşında hayatını kaybeden Peres ülkesi İsrail'de 1949'dan bugüne hemen her önemli makamda görev aldı.

Uzun yıllar İsrail solunun en önde gelen ismi olan peres iki kez başbakanlık yaptı.

2007-2014 arasında ise cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü.

Peres ayrıca İsrail'in 1959'daki gizli nükleer programının mimarları arasındaydı.Şimon Peres, Filistinlilerle imzalanan 1993 Oslo Barış Anlaşması'ndaki rolü nedeniyle dönemin başbakanı Yitzak Rabin ve filistin lideri Yaser Arafat'la birlikte Nobel Barış Ödülü'nü aldı. Daha sonra Ariel Şaron ile koalisyona girerek kendi eliyle inşa ettiği barış sürecini yok etmekle eleştirildi.

İlerleyen yaşına rağmen, aktif olarak çalışmaya devam eden Peres Barış Merkezi aracılığıyla İsrail ile Filistinliler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulundu.

2007'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kürsüsünden milletvekillerine seslendi.

İlk kez bir İsrail Cumhurbaşkanı meclis kürsüsündeydi.

Bir de sürpriz yaptı. Kürsüden inmeden önce Cahit Sıtkı Tarancı'nın, 'Memleket İsterim' şiirini okudu, ayakta alkışlandı.ONE MUNİTE TARTIŞMASININ TARAFLARINDANDI

Gazze'ye yönelik saldırılarla ilişkiler gerildi. 2009'da ise, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile o ünlü 'one minute' tartışmasının taraflarından biri oldu.

Peres, o tarihten 7 yıl sonra "Kalbimde iyi duygular var. Kırgınlıklarla zamanımı geçirmek istemiyorum. Geleceği değiştirebilmeniz için geçmişle boşanmanız şart. Hayal kurabilmelisiniz. Olan oldu, bitti, gitti" diyecekti.

İsraille tekrar eski barış günlerine dönem Türkiye'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cenaze törenine katılıp katılmayacağı ise merak ediliyor. (Ajanslar) 

Yorumlar:

Yorum Yaz