117 yaşındaki kadının sırrı: Günde ikisi çiğ 3 yumurta

117. doğum gününü kutluyan Dünyanın en yaşlı kadını , aşık olduğu gencin 1. Dünya Savaşı'nda öldürümesinden sonra hiç evlenmemiş


Emma Morano, 8 kardeşin en büyüğü olarak 29 Kasım 1899'da İtalya'nın Piyemonte bölgesinde doğdu.

Dünyanın en yaşlı insanı Emma Morano bugün 117. doğum gününü kutluyor. Morano'ya göre uzun yaşamının sırrı kısmen genetik, kısmen de yaptığı sıradışı diyet.

Emma Morano, 1800'lerde doğup halen yaşayan son insan.

Morano, 8 kardeşin en büyüğü olarak 29 Kasım 1899'da İtalya'nın Piyemonte bölgesinde doğdu.

Ömrüne şantajla başlayan bir evlilik, oğlunun ölümünün acısı ve dengeli dışında herşey denebilecek bir beslenme sığdırdı.

Morano bu yıl, Amerikalı Mushatt Jones'ın Mayıs'ta ölmesinin ardından resmen "dünyanın yaşayan en yaşlı kadını" oldu.

Çiğ yumurta ve bisküvi yiyiyor

Emma Morano, uzun ömrünün sırrının kısmen genetik olduğunu söylüyor.

Morano'nun annesi 91 yaşına kadar, birkaç kızkardeşi ise 100 yıldan fazla yaşamış.

90 yıldan uzun bir süredir hergün, ikisi çiğ olmak üzere üç yumurta yiyen Morano, uzun yaşamının kısmen bu diyetten kaynaklandığı görüşünde.

Morano bu günlerde sadece iki yumurta ve biraz bisküvi yiyiyor.

'Ya benimle evlenirsin ya da seni öldürürüm'

Emma Morano'ya göre uzun yaşamının bir sırrı da, 1938'de 6 aylık oğlunun ölümünün ardından kocasını kapının önüne koyması.

Hiçbir zaman sağlıklı bir evliliği olmadığını söyleyen Morano, "Bana, 'Şanslıysan benimle evlenirsin ya da seni öldürürüm' dedi. 26 yaşındaydım ve evlendim" diyor.

Aşık olduğu gencin 1. Dünya Savaşı'nda öldürülmesinin ardından ise kimseyle evlenmeyi düşünmemiş. Ancak eşinin şantaj yapması üzerine ise evlenmekten başka bir seçeneği olmadığını düşünmüş. Bir ara eşini evden kovsa da, evliliği 1978'de o ölene kadar devam etmiş.

Morano, 75 yaşına kadar çalışmış ve bir daha hiçbir zaman evlenmemiş. Amerikan New York Times gazetesine yaptığı açıklamada ise bunun nedenini şöyle açıklamış:

"Kimsenin benim üzerimde egemen olmasını istemedim."

(BBCTÜRKÇE)

Yorumlar:

Yorum Yaz