Merkel: Hollanda ile tambir dayanışma içersindeyiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel,Hollanda'ya 'tam destek' verdiğini açıkladı


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hollanda için yaptığı 'Nazi benzetmesi'ni 'kesinlikle kabul edilemez' diye niteledi. Merkel, Hollandalı mevkidaşı Mark Rutte'ye 'tam destek' sözü verdi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Münih'te Alman iş çevrelerinden temsilciler ile düzenlenen bir toplantıda konuşan Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyu önünde Almanya'ya Nazi benzetmesinde bulunmasını 'hiçbir biçimde kabul edilemez" olarak niteledi.

Merkel bu tür benzetmelerin yanlış anlamalara yol açacağını, ayrıca Nazi döneminde kurbanların çektikleri acıları da azımsamak anlamına geldiğini belirtti.

'TAM BİR DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ'

Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, Türk siyasilerin Almanya'ya Nazi benzetmesinde bulunmalarını reddettiğine bir kez daha değinen Başbakan Merkel, bu tavrının Almanya ile dost olan, örneğin Hollanda gibi ülkeler için de tamamen geçerli olduğunu belirtti.

Merkel, "Özellikle de Nasyonal Sosyalizm'den en fazla zarar gören ülkelerden birinin Hollanda olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu benzetmelerin hiçbir kabul edilir yanı kalmaz. Bu nedenle Hollanda'ya tam destek veriyorum ve tam dayanışma içindeyim" diye konuştu.
(Foto: Reuters)

Yorumlar:

Yorum Yaz