Hamilelik testi isteyen havayollarına ceza

İş başvurularında kadınlardan hamilelik testi talep ettiği ortaya çıkan İspanyol Iberia Havayolları'na ayrımcılık suçlamasıyla 25 bin euro değerinde para cezası verildi.


İşe alım öncesinde kadın başvuruculardan hamilelik testi talep eden İspanyol havayolu firması İberya Havayolları cinsiyet ayrımcılığı yapmaktan dolayı suçlu bulundu ve 25 bin euro ödemeye mahkum edildi. Şirket, 'doğacak çocuğu ve müstakbel annenin iyilği için' böyle hareket ettiğini söyleyerek kendini savundu.

Firma, her ne kadar testin eleme amaçlı değil işe yerleştirmede başvuran için en iyi olanın gözetilmesi için istendiğini savunsa da, Mallorca Mahkemesi bu savunmayı kabul etmedi. Olayı vahim bir cinsiyet ayrımcılığı olarak tanımlayan mahkeme şirkete 25 bin euro ceza kesti. 

İspanya'ya bağlı Balear Adaları Özerk Topluluğu Çalışma Bakanı Iago Negueruela da, Iberia Havayolları'nın aynı testi erkeklerden talep etmediğinin altını çizerek erkek şirketin bu hareketinin ciddi bir ihlal sayılması gerektiğini söyledi. Cadena Sur radyosuna konuşan Negueruela, kadınların işe alım sürecinde farklı uygulamalara tabi kılınmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı ve "Bu gibi uygulamaların iş pazarında yeri yoktur" dedi.

İspanyol İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGT) da havayolu şirketlerinin hamile çalışanlarının güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu, ancak işe alım öncesinde böyle bir testin talep edilmesinin 'ayrımcılık yasağının açık bir ihlali' olduğunu belirtti.
Iberia Havayolları ise söz konusu uygulamanın 'doğacak çocuğun ve müstakbel annenin' iyiliği için olduğu yönünde bir açıklama yaptı ve bundan sonra zorunlu test uygulamasını bırakacağını ve kadın başvurucuların 'sözüne güveneceğini' açıkladı.

Şirket bununla birlikte şimdiye kadar iş için başvuran hiçbir kadının hamile olduğu gerekçesiyle reddedilmediğini iddia etti ve 2016'dan bu yana bünyesinde çalışan 60 kadının hamilelik görev ve pozisyonlarının hamilelik gerekçesiyle değiştirildiğini belirtti.
İspanya yasalarına göre hamile kalmanın herhangi bir müeyyidesi bulunmuyor, ancak kadınlar işe alındıktan sonra hamile kalmaları halinde durumu amirlerine bildirmekle yükümlü.

Yorumlar:

Yorum Yaz