Dünya IŞİD'e karşı, Türkiye'nin ise ABD'ye

PEW araştırma enstitüsü, global ölçekte geliştirdiği tehdit araştırmasını tamamladı


Dünyaca ünlü araştırma enstitüsü PEW, global ölçekte geliştirdiği tehdit araştırmasını tamamladı. 38 ülkede 42 bin kişinin dahil olduğu ankette dünya genelinde IŞİD ve küresel ısınma unsurları dikkat çekerken Türkiye'de ise daha farklı bir endişe hakim...

PEW araştırma enstitüsü, dünya genelinde yaptığı bir ankette dünya kamuoyunun tehdit algılamasını araştırdı. Enstitüsünün 38 ülkede toplam 42 bin kişinin katılımıyla yaptığı anket, dünya genelinde IŞİD ve küresel ısınmanın güvenliği tehdit eden başlıca unsurlar olarak algılandığını ortaya koydu.AVRUPA VE ABD, ISİD'İ EN BÜYÜK TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR

DW Türkçe’de yer alan habere göre başta Avrupa ve ABD olmak üzere 18 ülkede IŞİD en büyük tehdit olarak görülüyor.

 İklim değişikliği öncelikle Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde başlıca endişe kaynağını oluştururken, iklim değişikliğinin en büyük tehlike olarak görüldüğü ülkelerin başında yüzde 89’luk oranla İspanya geliyor.

Tehdit sıralaması ülkelere göre farklılık gösteriyor. Buna göre Türkiye’deki tehdit algısı dünya ortalamasından farklı. Ankete göre Türkiye’de halkın yüzde 72’si ABD politikaları ve etkisini en büyük tehdit olarak görüyor. Fakat PEW, Türkiye’de araştırmaya dahil olanlara IŞİD’i güvenlik gerekçesiyle sormadığını duyurdu.

Yunanların yüzde 88’ini, Venezüellalıların ise yüzde 56’sını en çok dünya ekonomisinin durumu endişelendiriyor. Polonyalı ve Macarların üçte ikisi Irak ve Suriye gibi ülkelerden Avrupa yönündeki göçü endişe kaynağı olarak görüyor. Mülteci krizini en önemli güvenlik tehdidi addeden Almanların oranı ise yüzde 28.

ISIS and climate change seen as among top threats around the world

Türkiye'de ABD karşıtlığı son 3 yılda yüzde 28 arttı.

öTEYANDAN 19 ülkede yapılan kamuoyu araştırmasına göre ise son 3 yılda ABD karşıtlığının en fazla arttığı ülke Türkiye olurken bu oran yüzde 36'dan yüzde 64'e çıktı.

Aralık 2016 - Nisan 2017 arasında GlobeScan/PPC araştırma şirketi tarafından yapılan "Ülke Değerlendirmeleri Anketi"nde, genel olarak katılımcıların yalnızca üçte biri, ABD'ye karşı "olumlu bakış açısına sahip olduklarını" belirtti.

PPC Başkanı Steven Kull, "ABD'ye karşı olumlu bakış Obama'nın son yıllarında biraz düşse de şimdi ABD'nin puanları George W. Bush döneminin de altında." dedi.

ABD'ye karşı olumsuz tavrın en çok arttığı ülkelerin başında Türkiye gelirken, 2014'te yüzde 36 olan bu oran, 28 puanlık artışla yüzde 64'e yükseldi.

Rusya, İngiltere, İspanya ve Fransa'da da ABD karşıtlığı arttı

İngiltere'de ABD'ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42'den yüzde 64'e, İspanya'da yüzde 44'ten yüzde 67'ye, Fransa'da yüzde 41'den yüzde 56'ya çıktı.

Latin Amerika ülkelerindeki oranlarda da artış olduğu gözlemlerinken, Meksika'da ABD'ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42'den yüzde 59'a, Peru'da yüzde 29'dan yüzde 49'a çıktı belirtildi. Rusya'daki ABD karşıtlığı yüzde 55'ten yüzde 64'e çıktı. (İLKHA)Yorumlar:

Yorum Yaz