AB'Komisyonu ve AB Merkez Bankası başkanlıklarına ilk kez kadınlar geliyor

AB liderleri, AB Komisyon Başkanlığı için Almanya'nın ilk kadın savunma bakanı Ursula von der Leyen'in atanması konusunda birleşirken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığına da mevcut Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Lagarde'nin uzlaştı.


Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri,üç gün süren müzakereler sonunda  AB Komisyon Başkanlığına ilk kez bir kadını, Almanya'nın da ilk kadın Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in atanması konusunda görüş birliğine vardı. Ayrıca, AB üyesi ülkelerin liderleri, Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nı da kadına emanet etmeyi kararlaştırdı ve Christine Lagarde'nın ECB'nin başkanlıığına atanması konusunda mutabık kaldı.

AB üyesi ülke liderleri, Brüksel'de birliğin önde gelen kurumlarının yeni başkanlarını belirlemek üzere dördüncü kez bir araya geldi.

AB liderleri, AB Komisyonu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Leyen'in atanmasını önerdi.

Konseyde nitelikli çoğunlukla belirlenen (toplam nüfusun yüzde 65'ini temsil edecek şekilde (28 oydan 21'i ) yeni AB Komisyonu Başkanı'nın Avrupa Parlamentosu üyelerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor.

AB yapısı içinde yasama sürecini başlatan, ayrıca birliğin yürütme organı olarak müktesebatını, bütçesini ve programlarını uygulamaktan ve idari denetimden sorumlu kurum olan AB Komisyonu Başkanlığı önemli koltukların başında yer alıyor.

Komisyonda, komiserlerin yanı sıra AB görevlilerinden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik idari teşkilat da bulunuyor.

Mevcut AB Komisyonu Başkanı Lüksemburglu Jean-Claude Juncker'in görev süresi ise 31 Ekim'de sona eriyor. Yeni başkanın 1 Kasım'da göreve başlaması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, üç gün süren müzakereler sonucunda Birlik'in en önemli pozisyonlarına hangi isimlerin aday gösterileceği konusunda anlaştı.

Avrupa Komisyonu başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in aday gösterilmesi üzerinde uzlaşmaya varıldı.

Ursula von der Leyen seçilmesi halinde, Jean-Claude Juncker'den görevi devralarak bu pozisyona getirilen ilk kadın olacak. Aynı zamanda bu görev 60 yıl sonra ilk defa bir Alman'a verilmiş olacak.

Von der Leyen'in göreve getirilebilmesi için Avrupa Parlamentosu'nun onayı gerekiyor.

AB'nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, Parlamento'nun ve Konsey'in kararlarının uygulanmasından sorumlu.Ursula von der Leyen, kimdir?

Belçika'nın başkenti Brüksel'de doğan Ursula von der Leyen, 13 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya'ya taşındı.

Siyasete atılmadan önce, Londra Ekonomi Okulu'nda ekonomi, Hanover Üniversitesi'nde ise tıp okudu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yakın bir müttefiki olan Von der Leyen, 2005'ten beri Alman şansölyesinin muhafazakâr partisi Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) bir üyesi.

2013 yılında CDU ve merkez-sol Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki 3 ay süren müzakereler sonucunda Alman Savunma Bakanı olarak atanması beklenmedik bir gelişmeydi.

O günden sonra, Alman kamuoyundaki popülaritesi günden güne arttı. Von der Leyen, Alman ordusunun NATO'daki askeri varlığının artması gerektiğini savundu.

60 yaşındaki Von der Leyen, AB içerisinde yakın bir askeri işbirliğinin de destekçisi.

Ancak Savunma Bakanlığı'ndaki görevi bir başarı hikayesinden çok, başarısızlık hikayesi olarak görülüyor.

Son yıllarda Alman ordusunun askeri kapasitesindeki eksiklikler gündeme taşınmıştı.

Geçen yıl yayımlanan bir raporda, Alman ordusundaki personel ve ekipman eksikliklerinin ülkenin savaşa hazır olmasını "önemli ölçüde" engellediği sonucuna varılmıştı.

Bakan Von der Leyen, geçen yıl harcamalarla ilgili bir soruşturma kapsamında da sorgulanmıştı.

Savunma Bakanlığı, özel anlaşmalarla danışmanlık şirketlerine milyonlarca euro para aktarmakla suçlanmıştı.

Von der Leyen anlaşmalarda usülsüzlükler olduğunu kabul etmiş ve bunun bir daha yaşanmaması için önlemler alındığını açıklamıştı.

Von der Leyen, tıp eğitimi sırasındaki bitirme tezinde fikir hırsızlığı ile de suçlanmıştı.

Üniversitede oluşturulan komisyon, Von der Leyen'in bitirme tezindeki alıntılara uygun bir şekilde referans vermediği, ancak bunun kasıtlı yapılmadığı ve tezdeki fikri geçersiz kılmadığı sonucuna varmıştı.

Almanya'nın da ilk kadın Savunma Bakanı olan Leyen, bu görevi 2013'ten bu yana yürütüyor.

Belçika doğumlu 61 yaşındaki Leyen, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi.

CDU ise Avrupa Parlamentosu'ndaki birinci siyasi grup olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) bünyesinde bulunuyor.

"Avrupa ordusu" kurulması çağrısında bulunan Leyen hakkında ofisinde uzun süredir bakanlık personeli olmayan danışmanlar çalıştırdığı gerekçesiyle soruşturma bulunuyor.Avrupa Merkez Bankası Başkanlığına Lagarde

AB ülkesi Liderleri, ECB Başkanlığı için mevcut Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Lagarde'ı aday gösterdi. 

Tüzel kişiliğe sahip bağımsız bir AB organı olan ECB'nin görevi, para birimi olarak avroyu kullanan AB üyesi ülkelerden oluşan Avro Bölgesi'nde fiyat istikrarını sağlamak olarak tanımlanıyor.

Frankfurt merkezli kurumun başkanının görev süresi 8 yıl olacak. ECB başkanının belirlenmesinde yine nitelikli çoğunluk gerekiyor. 
Mevcut ECB başkanlık görevini İtalyan Mario Draghi yürütüyor. 

Diğer yandan Avrupa Parlamentosu (AP) başkanlığı için ise Sergei Stanishev'in ismi ön plana çıkarken, söz konusu pozisyona gelecek kişiyi AP üyeleri belirliyor.

AB Konseyine Belçika Başbakanı Michel

Liderler, AB Konseyi Başkanlığına da Belçika Başbakanı Michel'i önerdi.

AB Konseyi başkanının görevleri arasında, toplantılara başkanlık etmek, toplantılarda raporlar sunmak, AB içinde mutabakat sağlanmasına yardımcı olmak ve AB'nin liderler seviyesinde dış temsilini yapmak yer alıyor.

Konsey başkanı 2,5 yıllığına seçilirken, görev süresi 1 kez uzatılabiliyor. Mevcut AB Konseyi Başkanı Polonyalı Donald Tusk'un, görevi 1 Aralık'ta devretmesi gerekiyor.

AB Yüksek Temsilciliğine İspanya Dışişleri Bakanı Borrell 

İspanya Dışişleri Bakanı Borrell de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğine aday gösterildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi aynı zamanda AB Komisyon Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.
AB'nin bir nevi "dışişleri bakanı" olarak faaliyet gösteren etkin pozisyona kimin getirileceğine AB üyesi ülkeler nitelikli çoğunlukla karar veriyor.
Mevcut AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin görev süresi 31 Ekim 2019'da sona eriyor.
Yüksek Temsilcinin de tıpkı AB Komisyonu Başkanı gibi AP üyelerinin çoğunluğunun onayını alması gerekiyor.

Macron: Ursula Von der Leyen AB Komisyon Başkanlığı için çok iyi bir isim

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin başkanlık pozisyonlarında anlaşmaya varmasıyla ilgili, "Ursula Von der Leyen AB Komisyon Başkanlığı için çok iyi bir isim. Onun başkanlığını savundum. Gerekli yeteneklere sahip. Fransızca konuşması da bizim için önemli." dedi.

Macron, Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde Birliğin önde gelen kurumlarının başına getirilecek isimlerin belirlenmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

İsimler belirlenirken AB Konseyi tarafından yetenek, tecrübe, kadın-erkek eşitliği, siyasi ve coğrafi denge kriterlerinin gözetildiğini belirten Macron, "Fransızca konuşan yeni bir ekibin oluşmasından mutluluk duyuyorum. AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ilk kez kadınlar tarafından yönetilecek." ifadesini kullandı.

Macron, bu isimlerin belirlenme sürecinde Almanya ile yaptığı iş birliğinin önemine işaret ederek, "Ursula Von der Leyen, AB Komisyon Başkanlığı için çok iyi bir isim. Onun başkanlığını savundum. Gerekli yeteneklere sahip. Fransızca konuşması da bizim için önemli." dedi.

Brexit'e ilişkin "Anlaşmasız Brexit'ten korkmamalıyız, aksi takdirde karşı tarafın esiri oluruz." değerlendirmesinde bulunan Macron, İngiltere'nin bu konuda 30 Ekim'e kadar bir karar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Macron, AB Komisyonu Başkanlığı için adı geçen Frans Timmermans'ın da oldukça saygın bir aday olduğunu ve Komisyonda görev almaya devam edeceğini söyledi.. (EuroNews/BBCTürkçe/ Fotoğraflar:Reuters)

Yorumlar:

Yorum Yaz