Suudi asker eğitim aldığı ABD üssünde 3 askeri öldürdü, kendisi de öldürüldü

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Pensacola deniz üssünde 3 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyı, okulda eğitim alan bir Suudi askerinin gerçekleştirdiği açıklandı.


Amerika’nın Florida eyaletinde Deniz Kuvvetlerine ait hava üssünde düzenlenen silahlı saldırıda saldırgan dahil 4 kişi öldü, en az 8 kişi yaralandı. Şüphelinin üste askeri eğitim gören Suudi Hava Kuvvetleri'nde görevli bir havacılık yetkilisi olduğu bilgisi verildi.

FBI ve diğer ilgili birimler, olayın bir terör saldırısı olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlattı.

Amerikalı yetkililer, şüphelinin üsteki havacılık okulunda ders alan bir teğmen olduğunu belirtti. Dünyanın farklı kesimlerinden ordu mensupları, uçuş eğitimleri almak için Pensacola'daki üsse geliyor. Florida Valisi Ron DeSantis de, şüphelinin Suudi vatandaşı olduğunu doğruladı.

Trump Suudi Arabistan Kralı'yla görüştü

Başkan Donald Trump, Suudi Arabistan Kralı Salman'ın kendisini arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini açıkladı. Trump Twitter'e yazdığı mesajda, "Kral, Suudi halkının saldırganın barbarca eylemlerinden dolayı büyük öfke duyduğunu ve bu kişinin Amerikan halkını çok seven Suudi halkının hissiyatlarını hiçbir şekilde yansıtmadığını söyledi" ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçiliği de telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yayınladı. Buna göre, Kralı Salman görüşmede Başkan Trump'a, Florida'daki olayla ilgili soruşturmada Amerikalı yetkililerle işbirliği yapmaları için Suudi güvenlik birimlerine talimat verdiğini aktardı.

Üsteki bir sınıfta bu sabah insanların üzerine ateş açan saldırganın güvenlik güçlerince vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Polis, yaralıların çevredeki hastanelerde tedavi altına alındığını açıklarken, saldırının hemen ardından askeri üs giriş ve çıkışlara kapatıldı.

Saldırganın olayda tabanca kullandığı kaydedilirken, olayın nedeniyle ilgili soruşturma hala sürüyor.

Pensacola yerel polisi, saldırıda sekiz kişinin yaralandığını doğruladı. Saldırının tabanca ile gerçekleştirildiği de açıklandı.

'Bir (tazminat) borçları olduğunu düşünüyorum'

Yetkililere saldırı ile igili ihbar telefonu yerel saatle sabah 06:51 sıralarında geldi.

Escambia kenti şerifi David Morgan, yaptığı ilk açıklamada, "Olay yeri, bir film seti gibi gerçek dışıydı" dedi.

Saldırganla yaşanan çatışma sırasında iki polis memurunun da vurulduğu ancak durumlarının iyi olduğu duyuruldu.

16 binden fazla askeri personel ve 7 bin 400 sivilin bulunduğu NAS Pensacola Donanma Üssü’nün okyanus kıyısındaki dev tesisi, içinde bulunan müze ve turistik birçok noktasının yanı sıra sağladığı iş olanaklarıyla bölge ekonomisini ayakta tutan bir güce sahip.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Pearl Harbor Üssü’nde bir asker Perşembe günü iki sivil çalışanı öldürdükten sonra intihar etmişti. (BBC/VOATürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz