Irak'ta ABD üssüne füzeli saldırı: 4 asker yaralandı

Irak'ta bulunan ABD üssüne eski Sovyet yapımı Katyuşa Füzesi ile saldırı düzenlendi. Saldırıda Irak ordusuna bağlı bir subay ve 3 asker yaralandı.


Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu Balad üssüne 7 adet havan mermisi isabet etti. Balad askeri üssü, geçen hafta İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümüne misilleme olarak gerçekleştirilen roket saldırılarının hedeflerinden biriydi.

Reuters’in haberine göre; yedi havan mermisi ülkenin kuzeyindeki Irak Balad Hava Üssünü vurdu. Kaynaklara göre, olayda kayıp yok.

Irak Güvenlik Meyda Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Beled Askeri Üssü’ne 8 Katyuşa füzesi atıldı.

Saldırıda, Irak ordusuna bağlı 1 subay ve 3 asker yaralandı.

ABD askerlerinin kaldığı söz konusu üste, Iraklı askerler de bulunuyor.KATYUŞA FÜZESİ NEDİR?

Katyuşa, Sovyet yapımı bir çoknamlulu roketatardır. II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği tarafından kullanılan bir silahtır. Uzunca bir dönem savaşın en büyük sırlarından biri olmuştur. Bu silahın düşman eline geçmesinden korkan Sovyetler ancak gizli servis ajanlarının kullanmasına izin veriyorlardı. Katyuşa adı ünlü Rus savaş türküsü Katyuşa'dan geliyordu. Alman askerleri bu füzeler kendilerine atılırken çıkardığı, ıslığa benzer ses yüzünden Stalinsorgel (Stalin'in orgu) adını vermişlerdi. Katyuşa'lar kamyonların (Studebaker US6s, ZIS-6), tankların, traktörlerin veya uçakların üzerine monte edilebiliyorlar. Katyuşa'lar  eski Sovyetler Birliği tarafından düşman üzerinde korku ve şok oluşturmak için toplu halde kullanılmışlardır. İsabetsiz atışlarına rağmen toplu piyade hedeflerine karşı çok etkili olmuşlardır. Lübnan'da Hizbullah saldırılarında da kullanılmıştır. ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council tarafından yapılan analizde, 2016 yılında Kilis'e atılan roketlerin Katyuşa olduğu belirtilmiştir.

KATYUŞA FÜZESİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Katyuşa'lar Almanların Nebelwerfer adlı roket havanına karşı geliştirilmiştir. Aslında tasarımı çok basittir roketleri atmak için ray şeklinde çubuklar ve onları aşağı yukarı oynatmaya yarayan basit bir mekanizma üstüne kuruludur.
Katyuşalar anti-piyade silahı olarak tasarlanmışlardır. Alman askerleri üzerinde bu kadar korku oluşturan başka bir silah yoktur. Aynı zamanda tanklara karşı da etkili bir şekilde kullanılmıştır. İsabet ettiğinde çoğu Alman tankını delebilecek güce sahipti.

Katyuşaların ZIS-6 üstüne monte edilmiş modeli BM-13'ler en çok üretilen Katyuşa çeşitlemesidir.

Maksimum menzili 20 kilometredir, BM-13 modelinin hedefte etki alanı yaklaşık 400,000 m²'dir. (Kazete Haber Merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz