Suriye ordusu Halep’in batısını bütünüyle kontrol altına aldı

Suriye ordusu ve müttefikleri Halep kent merkezinin kuzeybatısında uzun süredir cihatçıların kontrolünde olan yerleşimlerin tamamını ele geçirdi. Rus askerleri M5 otoyoluna konuşlandı.


Suriye Rejimine yakın kaynaklar,16 Şubat itibariyle ordu ve müttefiklerinin yeni ele geçirilen bölgeleri birleştirmeye başladığını bildirdi. Ordu Anadan, Haritan, Kefer Hamra, Yakiz el-Adas ve Kefer Basin gibi kilit öneme sahip yerleşimlerin tamamında kontrolü sağladı.

Anadan ve Haritan bölgeleri yıllardır cihatçıların güçlü kaleleri konumundaydı ve bu bölgelerde şiddetli direnişler yaşanabileceği yönünde yorumlar yapılıyordu. Ne var ki Rusya destekli Suriye ordusunun ilerleyişi hızlı oldu. Bölgeye yığınağını sürdüren TSK’nin topçu desteği de cihatçıların savunma hatlarının hızla dağılmasını ve karşı koyma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasını engellemedi.

Çatışmaların ardından Halep’in kuzeyindeki ve kuzeybatısında kalan az sayıda militanın da İdlip’e doğru çekildiği belirtildi.

Sabah saatlerinde El Kaide kökenli Heyet’i Tahrir’uş Şam ve AKP destekli cihatçı gruplar Halep’in batısında Suriye ordusuna karşı geniş çaplı bir karşı saldırıya başladı. Ne var ki bölgede tutunmaya yönelik bu saldırı, cihatçıların ağır kayıplar vermesiyle birlikte hızla püskürtüldü.

Cihatçıların çekilmesi ile birlikte Anadan’daki TSK gözlem noktası da kuşatma altında kaldı. Aynı şekilde Şeyh Akil Dağı’ndaki TSK üssünü gören hakim noktalar da Suriye ordusunun eline geçti.

Öte yandan AKP iktidarının Suriye ordusunun geri çekilmemesi halinde büyük çaplı bir çatışma tehdidini yükseltmesi karşısında Rusya’dan yeni bir hamle daha geldi. Rus askerleri Suriye ordusu tarafından ele geçirilen stratejik M5 (Şam-Halep) otoyolu hattına konuşlandı.


(DWTurkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz