'Korkusuz Davası'nda 4 tecavüzcü idam edildi, biri de kendini astı

Hindistan'da 8 yıl önce genç bir kadını tecavüz ettikten sonra işkence ederek öldüren 4 kişi asılarak idam edildi. İdam cezası alan beşinci sanığın birkaç ay önce hapishane hücresinde kendini astığı belirtildi


Kamuoyunda, "Nirbhaya (Korkusuz) Davası" olarak bilinen olay, 2012'de gerçekleşmişti.

Yeni Delhi'de 23 yaşındaki genç kadın, 16 Aralık 2012'de erkek arkadaşıyla bindiği otobüste 6 kişinin tecavüzüne uğramıştı.

Genç kadının erkek arkadaşını da metal bir çubukla darbeden sanıklar, daha sonra ikisini yol kenarına bırakıp kaçmıştı.

Ağır yaralanan genç kadın, tedavi için götürüldüğü hastanede şiddetli iç kanama nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Olay, Hindistan'da geniş çaplı protestolara neden olmuştu.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ CEZAEVİNDE İHTİHAR ETMİŞTİ

Olayın ardından yakalanan sanıklardan otobüs şoförü Ram Singh, cezaevinde intihar etmişti.

Henüz reşit olmayan bir diğer sanık ise ıslahevinde 3 yıl geçirdikten sonra Kasım 2015’te serbest bırakılmıştı.

Başkentte görülen davada mahkeme, Ocak 2019'da tutuklu sanıklar Mukeş Sing (32), Pavan Gupta (25), Vinay Şarma (26) ve Akşay Kumar Sing (31) hakkında idam kararı vermişti.

BBC'deki habere göre idam mahkumlarının cezaları başkent Yeni Delhi'deki Tihar Hapishanesi'nde infaz edildi.

Genç kızın annesi, mahkumların asılarak idam edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, kızının fotoğrafını kucakladığını ve adalete ulaştıklarını kendisine söylediğini ifade etti.

Genç kızın babası da mahkumlara verilen idam cezasının infaz edilmesiyle yargıya olan inancının geri geldiğini dile getirdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Twitter'dan yaptığı paylaşımda, adaletin üstün geldiğini belirterek, ülkesinin, kadınların güçlendirilmesine odaklanan ulus inşa etmesi gerektiğinin altını çizdi.DELHİ HİNDiSTAN'IN TECAVÜZ BAŞKENTİ

Delhi, sıklıkla ''Hindistan'ın tecavüz başkenti'' olarak anılıyor.

Kentte, her yıl 500'den fazla tecavüz vakası kayda geçiyor.

Muhabirler, Delhi'nin kadınlar için yaşaması zor bir kent olarak nitelerken, cinsel taciz vakalarının yaygın, tecavüz ve kaçırma olaylarının da sıklıkla yaşandığı bir yer olduğuna dikkat çekiyor.

Ulusal Kadın Komisyonu Başkanı Mamata Sharma, ''Cinsel saldırı olayları Delhi'de artıyor ve hükümetin de bu konuda uyanık olması gerekir'' dedi.

Sharma, olayla ilgili soruşturma yürüteceklerini de kaydederken, ''Polise alınan önlemlerin ne olduğunu da soracağız'' diye konuştu. (kazete.com.tr)

Yorumlar:

Yorum Yaz