Türkiye, dünyada vaka sayısında 10'cu sıraya çıktı, can kaybı sayısı ise 214'e yükseldi

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 13 bin 531'e yükseldi. Dünyada vaka sayısı ise 853 bini geçti. ABD'de ölümler Çini geçerken, Türkiye'de son 24 saatte coronadan 46 kişi yaşamını yitirdi.


worldometers'in saat 22.00 itibariyle açıkladığı sonuçlara göre, 190 ülkeyi etkisi altına alan coronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 42 bini buldu, vaka sayısı 853 bin 127, kurtulanların sayısı ise 176 bin 543olarak açıklandı. 

TÜRKİYE'DE DURUM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Mart itibarıyla 15 bin 422 koronavirüs testi yapıldığını ve 2 bin 704 yeni vaka  belirlendiğini açıkladı.

Koca'nın Twitter hesabından açıkladığı günlük rakamlara göre Salı günü 46 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. 

Son rakamlarla birlikte resmi verilere göre Türkiye'deki toplam vaka sayısı 13 bin 531'e, ölü sayısı da 214'e yükseldi. Yoğun bakım hasta sayısı 847, entübe hasta sayısı 622 olarak açıklanırken şimdiye kadar 243 hastanın iyileştiği bilgisi verildi. Toplam yapılan test sayısı 92 bin 403 olarak açıklandı. Koca, yapılan koronavirüs testi sayısının bir önceki güne göre yüzde 25,2 oranında arttığını, test merkezi sayısının 75'e ulaştığını bildirdi.

ABD VE FRANSA'DA ÖLÜMLER DE ÇİN'İ GEÇTİ

Fransa'da son 24 saat içinde koronavirüs nedeniyle hastanelerde 499 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 bin 523'e yükselirken toplam vaka sayısı 52 bin 128 olarak açıklandı. Hastanelerde 22 bin 757 kişinin tedavi gördüğü, 5 bin 565'inin yoğun bakımda bulunduğu kaydedildi. Fransa'da ölü sayıları sadece hastanede yaşamını yitirenleri kapsıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi, ABD'de koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısının, virüsün ilk ortaya çıktığı Çin'i geçtiğini açıkladı. Üniversite, ABD'deki ölü sayısını 3 bin 415 olarak açıkladı. Aralık ayında ilk koronavirüs vakasının görüldüğü Çin'de resmi verilere göre 3 bin 309 kişi hayatını kaybetti. Johns Hopkins Üniversitesi, ABD'deki toplam vaka sayısını ise 175 bin 67 olarak bildirdi.

ABD'nin New York kentinde koronavirüs vaka sayısı bir günde 9 binden fazla artış göstererek 75 bin 795'e yükseldi. Ölü sayısı da yüzde 27'lik artışla bin 550'ye ulaştı. New York Valisi Andrew Cuomo, "Virüs beklediğimizden daha güçlü ve daha tehlikeli. Hala dağa tırmanışı sürdürüyoruz. Asıl muharebe dağın tepesinde" diye konuştu. Cuomo, ağabeyi Chris Cuomo'nun koronavirüs testinin de pozitif çıktığını duyurdu. ABD'de koronavirüsten ölenlerin toplam sayısının ise 3 bin 393'e ulaştığı bildirildi.

İNGİLTERE'DE BİRGÜNDE 381 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Britanya'da koronavirüsten bir günde 381 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede salgının ortaya çıkmasından bu yana kaydedilen en yüksek ölü sayısı ile birlikte toplam sayı bin 789'a yükseldi. Resmi verilere göre koronavirüs vaka sayısı ise son 24 saatte bir önceki güne göre yüzde 14'lük artışla 25 bin 150'ye ulaştı.

ALMANYADA VAKA SAYISI 65 BİNİ GEÇTİ 

Almanya'da Salı günü öğleden sonra itibarıyla koronavirüs vaka sayısı 65 bin 516'ya, ölü sayısı 664'e yükseldi. Alman Haber Ajansı dpa'nın resmi verilerden yaptığı derlemeye göre teyitli 15 bin 505 vaka ve 191 ölümle Bavyera koronavirüsten en çok etkilenen eyalet konumunda. Bavyera'yı 15 bin 251 vaka ve 148 ölümle Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti izliyor. 100 bin kişiden 124,4'ünün virüse yakalandığı Hamburg, en fazla vakanın kaydedildiği kent oldu. Almanya'da 100 bin nüfusta koronavirüs vakası taşıyanların sayısı ortalamada 78,8 olarak kaydedildi.

İSVİÇRE'DE VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

İsviçre'de kayıtlara geçen koronavirüs vaka sayısı bir günde 701 kişilik artışla 16 bin 176'ya yükseldi. Resmi sağlık kurumlarının verilerine göre ülkede şu ana dek 373 kişi koronavirüs nedeni ile hayatını kaybetti.  

RUSYA'DA SON DURUM

Koronavirüs vaka sayısı Rusya'da artmaya devam ediyor. Moskova'dan yapılan resmi açıklamaya göre vaka sayısı son 24 saatte 500'den fazla artarak 2 bin 337'ye yükseldi. Şu ana dek koronavirüse bağlı nedenlerden dolayı ülkede 18 kişinin öldüğü, 121 kişinin ise iyileştiği bildiriliyor.

ENDONEZYA'DA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Endonezya hükümeti, koronavirüsle daha etkin bir mücadele için ülkede olağanüstü hal ilan etti. Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, bir yandan olağanüstü hali devreye sokarken, diğer yandan az gelirli insanlara devlet tarafından yardım yapılacağını duyurdu. Widodo, bu çerçevede sosyal yardımların artırılacağını, gıda yardımında bulunulacağını ve elektrik fiyatlarında indirime gidileceğini bildirdi.

JAPONYA'DAN 73 ÜLKEYE SEYAHAT YASAĞI

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, koronavirüs nedeniyle vatandaşlarına toplam 73 ülke ve bölgeye seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye ettiklerini açıkladı. ABD, Kanada, Çin, Güney Kore ve İngiltere’nin de içinde bulunduğu bu ülkeler için Japonya 3. seviye seyahat uyarısı yaptı. Bu ülkelerden gelen ve Japon vatandaşı olmayanların ülkeye girişlerine de izin verilmediğini belirten Motegi, listenin daha da genişletilebileceğini söyledi. Japonya böylece dünya üzerindeki ülkelerin üçte birine seyahat kısıtlaması getirmiş oldu.

ÇİN'DE DIŞARDAN GELDİĞİ İFADE EDİLEN 48 YENİ VAKA

Koronavirüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin, 48 yeni vaka daha bildirdi. Ülkenin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıkladığı verilere göre, 5 kişi daha COVID-19’dan hayatını kaybetti. Komisyon, yeni vakaların tamamının son zamanlarda yurtdışına seyahat edenler yoluyla ülkeye "dışarıdan" getirildiğinin altını çizdi. Çinli yetkililer haftalardır istisnai olarak ülkeye dışarıdan giren yeni vakalar dışında ülke içi yayılımın kontrol altına alındığını belirtiyor.

(Kazete/Reuters,dpa/ DWTürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz