Suudi Arabistan'da sokağa çıkma yasağı süresiz uzatıldı

Suudi Arabistan Kralı Salman yeni koronavirüsün yayılmasından dolayı ikinici bir duyuruya kadar ülke çapında sokağa çıkma yasağı uzatılmasını emretti.


Suudi  İçişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Salman'ın yeni koronavirüsün yayılmasından dolayı yeni bir duyuruya kadar ülke çapında sokağa çıkma yasağı uzatmasını emrettiğini duyurdu, Bakanlıktan yapılan açıklamada, Krallığın son dört günde 300'den fazla yeni enfeksiyon bildirdiği bilgisi de yer aldı.

Geçen hafta Suudi Arabistan başkenti Riyad'ı ve diğer büyük şehirlerde24 saat sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Yaklaşık 30 milyonluk ülkede 52 ölümle 4 bin 033 enfeksiyon kaydedildi. Bu oran, Körfez Arap devletleri arasında en yüksek. Tüm körfez ülkelerinde  salgının yayılmasını engellemek için sıkı önlemlere rağmen 88'i ölümle sonuçlanan 13 bin 200' vaka gerçekleşti.

HAÇ ZİYARETİ ASKIYA ALINDI

Suudi Krallığı uluslararası uçuşları da durdururken yıl boyu Haç ziyareti askıya alındı, halka açık yerlerin çoğunu kapatıldı. Diğer Körfez ülkeleri de benzer önlemler aldı.

İçişleri bakanlığı, Suudi Arabistan'ın 13 bölgesinde tüm ihtiyati tedbirlerin yürürlükte olduğunu açıkladı.


İran'dan dönen Şii Müslüman hacılar arasında ilk koronavirüs vakalarının bildirildiği doğu Qatif bölgesi ise 8 Mart'tan beri karantina altında tutuluyor.

BAE'DE  3 BİN 736 VAKA, 20 ÖLÜM

Bölgenin turizm ve iş merkezi olan Birleşik Arap Emirlikleri, 20 ölümle 3.736 vakada ikinci en yüksek sayıya sahip.

Birçok Körfez Arap ülkesinde virüsü düşük ücretli yabancı işçiler arasında yayıldığını belirlendi.  Bunların çoğu aşırı kalabalık yerlerde yaşıyor.

KATAR'DA ÖNLEMLER

Katar, bir sanayi bölgesinin büyük bir bölümünü kilitledi, Dubai, büyük bir göçmen işçi nüfusuyla iki ticari bölgeyi kapattı ve Umman, başkentin de bulunduğu Maskat valiliğini kapattı.

Nepal, Hindistan ve Filipinler başta olmak üzere Asya ülkelerinden gelen milyonlarca göçmen işçi, bölgenin büyük göçmen nüfusu arasındadır.

Hindistan'ın BAE büyükelçisi Cumartesi günü yerel İngilizce günlük Gulf News gazetesine verdiği demeçte, Hint hükümetinin evde enfeksiyon zincirini kırmaya çalışırken çok sayıda vatandaşını ülkesine iade edemeyeceğini söyledi.

Büyükelçi Pavan Kapoor, "Bu aşamada, (eve dönmek isteyen Hintliler) bulundukları yerde kalmanın en iyisi olduğunu düşünüyoruz.Hindistan'daki kilitlenme kaldırıldığında, kesinlikle onların memleketlerine ve ailelerine geri dönmelerine yardımcı olacağız" dedi.  (Reuters)

Yorumlar:

Yorum Yaz