İngiltere'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 494 arttı

Birleşik Krallık’ta koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra ölenlerin sayısı 494 artarak 33 bin 186’ya çıktı. Muhalefetteki İşçi Partisi ise Boris Johnson'u huzurevlerindeki ölümlerle ilgili yalancılıkla suçluyor.


Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Salı günü, günlük test sayısı 87 bine çıktı.

Bu sayı, hükümetin Nisan sonu için açıkladığı günlük 100 bin test sınırının altında.

Bugüne kadar İngiltere’de test yapılan kişi sayısı 1 milyon 522 bin 258 oldu. Toplam vaka sayısı ise 230 bine (229 bin 705) yaklaştı.
  
JOHNSON HUZUREVLERİNDE ÖLÜMLERİ GİZLEDİ Mİ?

Öteyandan ana muhalefet, Başbakan Boris Johnson'ı huzurevlerinde koronavirüsten ölümlerle ilgili yalan söylemekle suçluyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Sir Keir Starmer, Başbakan Boris Johnson'ın  huzurevlerinde koronavirüse karşı alınan önlemler konusunda yalan söylediğini ileri sürdü.

Sir Keir bugün Parlamento'da Başbakan Johnson'a, ölümlerin büyük bir kısmının huzurevlerinde gerçekleştiğini hatırlatarak "12 Mart'a kadar hükümet 'huzurevlerindekilerin etkilenme ihtimali çok düşük' diyordu" dedi, hükümeti yeterli önlem almamakla eleştirdi.

JOHNSON REDDETTİ

Johnson ise hükümetin tavsiye kararlarında böyle bir ifadenin yer almadığını söyledi.

Soru cevabın ardından Başbakan Johnson'a bir mektup gönderen Sir Keir, hükümetin 12 Mart öncesi tavsiye kararında yer alan söz konusu cümleyi alıntıladı ve "Böylesi ulusal kriz dönemlerinde bakanların paylaştıkları bilgilerin doğru olması her zamankinden daha önemli. Bu yüzden en kısa sürede Parlamento'ya dönerek sözlerinizi düzeltmenizi, hükümetin tavsiye kararının gerçekten bu şekilde olduğunu kabul etmenizi bekliyorum" dedi. (BBCTÜRKÇE)

Yorumlar:

Yorum Yaz