Açlık grevindeki İranlı Avukat Nasrin Sotoudeh’e insan hakları ödülü

İranlı insan hakları avukatı Nasrin Sotoudeh, “ulusal güvenliğe karşı komplo ve kamuoyunu rahatsız etme ve yalan bilgi yaymak” gerekçeleriyle 148 kırbaç ve 33 yıl hapis cezası almıştı. Nasrin Sotoudeh, tutulduğu "Evin Hapishanesi"nin kötü koşulları nedeniyle bir aydır açlık grevinde.


İranda tutulduğu Kaldığı "Evin Hapishanesi"nin kötü koşulları nedeniyle açlık grevinde olan İranlı insan hakları aktivisti avukat Nasrin Sotoudeh, layık görüldüğü insan hakları ödülünü idama mahkum edilen 4 tutukluya ithaf etti.
 
İran'da kaldığı Evin Hapishanesi'ndeki kötü koşullar nedeniyle açlık grevindeki İranlı insan hakları avukatı Nasrin Sotoudeh, “İnsan hakları ve demokratik haklar” konusundaki direnişi nedeniyle, Alman Yargıçlar Derneği (DRB) ödülüne layık görüldü. Berlin’de düzenlenen ödül töreninde Sotoudeh adına katılan İran Halk Haklarını Savunma Komitesi (Codir) sözcüsü Jamshid Ahmadi, ödülü aldı.
 
DRB Eşbaşkanı Barbara Stockinger ve Joachim Lublingoff, "Nasrin Sotoudeh cesareti, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne bağlılığıyla İran sivil haklar hareketinin bir sembolü haline geldi" diyerek, açlık grevindeki tutuklu avukat için uluslararası destek çağrısı yaptı.
 
ÖDÜLÜ İDAMA MAHKUMLARINA İTHAF ETTİ
 
İran’da Evin Hapishanesi’nde kalan Sotoudeh, bugün gönderdiği bir mesaj ile ödülü İran karşıtı protestolara katıldıkları gerekçesiyle idama mahkûm edilen İranlı aktivistler Amir-Hossein Moradi, Saeed Tamjidi, Mohammad Rajabi ve Navid Afkari'ye ithaf ettiğini iletti.
 
NE OLMUŞTU?
 
İranlı insan hakları avukatı Nasrin Sotoudeh, “ulusal güvenliğe karşı komplo ve kamuoyunu rahatsız etme ve yalan bilgi yaymak” gerekçeleriyle 148 kırbaç ve 33 yıl hapis cezası almıştı. 2012'de de haksız yere tutuklanmasını protesto ederek 49 gün süren bir açlık grevi yapmıştı. Sotoudeh, İran'da kadınların zorunlu başörtüsüne karşı eylemlerine destek vermiş, tutuklanan aktivistlere hukuki destek sağlaması nedeniyle tutuklanmıştı. Sotoudeh, 11 Ağustos'tan beri “'haksız ve yasadışı muamele”yi protesto etmek amacıyla açlık grevinde.
 
İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Çarşamba günü açlık grevindeki avukatın sağlığından endişeli olduklarını dile getirmiş, İranlı yetkililerin cezasını gözden geçirmesi çağrısında bulunmuştu. (MA)

Yorumlar:

Yorum Yaz