BM: Üç milyon göçmen Covid-19 yüzünden ülkesine dönemiyor

Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgını nedeniyle dünyada yaklaşık 3 milyon göçmenin ülkesine dönemediğini açıkladı.


BM'ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) son raporuna göre 2,75 milyon göçmen, Covid-19 salgını ile getirilen sınır kapatılması ve kısıtlamalar nedeniyle gittikleri ülkede mahsur kaldı. Ayrıca bunların bir kısmı hijyenik olmayan yerlerde kalmak zorunda.

Uluslararası Göç Örgütü'nün bugün yayınladığı rapor, 100'den fazla ülkeyi kapsayan ve konu hakkında en kapsamlı araştırma. Açıklanan bu sayı, yalnız ülkesine dönmek isteyen fakat gittiği ülkede mahsur kalan kişileri kapsıyor.IOM Genel Direktörü António Vitorino konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Salgına rağmen göçmenler evlerine güvenli ve onurlu bir şekilde dönebilmeli" diye konuştu.

Raporda, yabancı ülkelerde kalan göçmenlerin bir kısmının temiz olamayan ve sosyal mesafenin imkansız olduğu yerlerde kalarak, hastalık riskiyle karşı karşıya bırakıldıkları belirtildi. Ayrıca zor şartlar altında yaşayan göçmenlerin taciz, sömürü ve ihmalle karşılaştıkları ifade edildi.

Göçmenlere sınırları açmayan Salvini, 'adam kaçırma' suçlamasıyla yargı karşısında
Yaklaşan kışla birlikte Bosna-Hersek'teki göçmenlerin yaşam mücadelesi
Göçmenlerin yüzde 46'sı Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde mahsur kaldı. Diğerlerin büyük bir kısmı da Asya ülkelerinde.

IOM sözcüsü Paul Dillon, 648 bin göçmenin Birleşik Arap Emirlikleri'nde, 280 bin kişinin de Suudi Arabistan'da mahsur kaldığını söyledi. Bunların büyük bir kısmı Afrika ve Asya'dan gelen inşaat işçileri.

Bazı göçmenlerin de gemilerde mahsur kaldığını vurgulayan Paul Dillon, "6 ay boyunca burada mahsur kalmak çok vahim bir durum" dedi. 
(EuroNews/ Foto: AP)

Yorumlar:

Yorum Yaz