Çocuk istismarı: Polis 44 şüpheliyi tutukladı ve 16 çocuğu kurtardı

Polis ülke çapında 44 kişiyi çocuk istismarı materyaline sahip olduğu ve ürettiği şüphesiyle tutuklarken 16 çocuğu da istismara uğramaktan kurtardı.


Avustralya Federal Polisi (AFP),  ülke çapında 44 kişiyi çocuk istismarı materyaline sahip olduğu ve ürettiği şüphesiyle gözatına aldı.  Polis  bu süreçte on altı çocuğun "zarardan kurtarıldığını" söyledi.

Tutuklamalar, internette paylaşılan görüntüler ve videolar üzerinde bir yıl süren soruşturma sonrasında gerçekleşti.

Tüm Avustralya eyaletlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan ve sorguları sonunda tutuklanan çocuk pornocularının 19 ile 57 yaşları arasında olduğu kaydedildi.

Polis, hepsi çocuk istismarına ilişkin materyal bulundurmak veya üretmekle ilgili olmak üzere toplam 350 suç duyurusunda bulundu.

Adamların istismarı paylaşmak için bir bulut depolama platformu kullandıkları iddia edildi. AFP bazı kanıtları "üretilen en iğrenç olanlar" olarak nitelendirdi.

Komiser Reece Kershaw, bu tür durumlarda kurbanların tespit edilmesi ve kurtarılmasının "zamana karşı yarış" olduğunu söyledi.
"Araştırmacılarımız titizlikle ipuçlarını arıyor ve asla pes etmiyorlar"  diyen Komiser Reece Kershaw yüzlerce polis ve diğer uzmanlar, Avustralya'nın eyaletleri ve bölgelerinde operasyonda çalıştığını kaydetti.

Tutuklamalar Victoria'da 11, Queensland'de 11, Güney Avustralya'da dokuz, Yeni Güney Galler'de sekiz, Batı Avustralya'da yedi, Tazmanya'da beş ve Avustralya Başkent Bölgesi'nde bir numara oldu.

Şüpheliler inşaat, ulaşım, kolluk kuvvetleri ve ağırlama gibi sektörlerde çalıştı.

Polis evlere baskın düzenledi ve elektronik cihazlara el koydu.

Bay Kershaw, "Çocuklar mal değildir ve AFP ve ortak kurumları suçluları tespit etmek ve kovuşturmak için 24 saat çalışmaktadır" dedi.

AFP, bu yıl Avustralya'da olmayan 67 çocuk da dahil olmak üzere 134 çocuğu istismadan kurtarıldığını ifade etti. (BBC)

Yorumlar:

Yorum Yaz