Polonya'da kürtaj yasağını protesto eden kadınlara biber gazı

Polonya polisi, kürtajı neredeyse tamamen yasaklayan bir mahkeme kararına karşı Varşova'da protesto eden yüzlerce kişiye biber gazı kullandı.


Büyük çoğunluğu kadın olan protestocular Polonya'nın Varşova kentinde bir protesto sırasında Başbakan Yardımcısı Hukuk ve Adalet lideri Jaroslaw Kaczynski'nin evinin yakınındaki bir sokağı kapattı.

Göstericiler, Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Kaczynski'nin evinin önünde çevik kuvvet polisi ile çatıştı.

Protestolar, üst mahkemenin Perşembe günü deforme olmuş bir fetüsün yaşamına son vermesinin anayasaya aykırı olduğu kararının ardından geldi.

Kürtajın sadece tecavüz veya ensest durumlarında veya annenin hayatını korumak için geçerli olduğu anlamına gelir.

Polonya'nın kürtaj yasaları zaten Avrupa'daki en katı yasalar arasındaydı ve her yıl yaklaşık 100.000 kadının sıkı kısıtlamaları aşmak için yurtdışında işten çıkarılma talebinde bulunduğu tahmin ediliyor.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı Perşembe akşamı Krakow, Lodz ve Szczecin de dahil olmak üzere Polonya'nın diğer şehirlerinde protestolara yol açtı.Polonya'da kürtaj yasağına karşı protestolar, tecrit yasağına meydan okuyor

Varşova'da yüzlerce kişi, karara karşı öfkelerini dışa vurmak için mahkemeden, iktidardaki Hukuk ve Adalet partisinin başkanı Jaroslaw Kaczynski'nin evine yürüdü. Bazıları mum tuttu veya üzerlerinde "işkence" yazan işaretler taşıdı.

Mevcut koronavirüs kısıtlamaları, Varşova'daki halka açık toplantıları sadece 10 kişiyle sınırlıyor.

Polis, bazı protestocular taş atıp evin etrafındaki kordonu itmeye çalışırken memurların biber gazı ve fiziksel güç kullandığını söyledi. Bir sözcü, 15 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

İnsanlar, 23 Ekim 2020 Polonya'nın Varşova kentinde bir protesto sırasında Hukuk ve Adalet lideri Jaroslaw Kaczynski'nin evinin yakınındaki bir sokağı kapattı.

Protesto Cuma günü erken saatlerde dağıldı, ancak organizatörler günün ilerleyen saatlerinde daha fazla miting yapılması çağrısında bulundu.


Polonya, Avrupa'nın en Katolik ülkelerinden biri olmasına rağmen, kamuoyu yoklamaları kürtaj yasasını daha katı hale getirmeye karşı açık bir çoğunluk olduğunu gösteriyor, BBC'nin Varşova'daki Adam Easton raporuna göre.

Avrupa Konseyi'nin insan hakları komiseri, mahkemenin kararının "kadın hakları için üzücü bir gün" olduğunu söyledi. Dunja Mijatovic Twitter'da şunları yazdı: "Polonya'daki neredeyse tüm yasal kürtajların temelini kaldırmak bir yasak anlamına gelir ve insan haklarını ihlal eder."

Ancak Polonyalı Kürtajı Durdurun üyesi Kaja Godek mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladı: "Bugün Polonya Avrupa için bir örnek, bu dünyaya bir örnek."

Polonya'nın CBOS araştırma merkezi tarafından 2014 yılında yapılan bir kamuoyu araştırması, ankete katılan Polonyalıların% 65'inin kürtaja karşı olduğunu,% 27'sinin kürtajı kabul edilebilir olarak gördüğünü ve% 8'inin kararsız olduğunu ortaya koydu.

Ağır fetal engellilik vakalarında kürtaja izin veren 1993 yasasına karşı yasal meydan okuma, geçen yıl milliyetçi Hukuk ve Adalet partisinden milletvekilleri tarafından başlatıldı. Mahkemedeki yargıçların çoğu aynı parti tarafından aday gösterildi.

Kararın öncesinde Polonyalı cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve hakları aktivisti Antonina Lewandowska, BBC'ye 1993 yasasının savunmasının BM'nin işkenceyi yasadışı ilan eden kurallarına dayandığını söyledi.

"İnsanlık dışıdır, dürüst olmak gerekirse, özellikle fetüs bozuksa ve Polonya'da yapılan yasal kürtajların% 98'i fetal malformasyonlardan kaynaklanıyorsa, herhangi birisinin terimine kadar hamilelik yapmasını sağlamak aşağılık bir durumdur" dedi. (BBC Türkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz