Moldova'da AB destekli 8 adet Babalar Kulübü kurulacak

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen , BM Kadınları ve UNFPA tarafından uygulanan Babalar Kulübü projesi şu anki ve gelecekteki babaların çocuk yetiştirme ve geleneksel olarak kadın ağırlıklı olarak görülen faaliyetlere aktif olarak katılmalarını sağlamayı öngörüyor.


28 yaşındaki Vasile Cucu, Moldova Cumhuriyeti'nde çocuklarının bakımıyla aktif olarak ilgilenen yeni nesil babaların bir parçası.  Fotoğraf: 
28 yaşındaki Vasile Cucu, Moldova Cumhuriyeti'nde çocuklarının bakımıyla aktif olarak ilgilenen yeni nesil babaların bir parçası. Fotoğraf: 

"Erkekleri ve ev ve aile sorumluluklarını eşit paylaşımını desteklemeye adanmış Sekiz Pilot kulüpleri altında önümüzdeki iki yıl içinde Straseni ve Falesti ilçelerinde kurulacak olan Babalar Kulubü, projesi;  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve BM Kadınları ve UNFPA tarafından uygulanan program.

Babalar kulübünün şu anki ve gelecekteki babaların çocuk yetiştirme ve geleneksel olarak kadın ağırlıklı olarak görülen faaliyetlere aktif olarak katılmalarını sağlayacak destek ve kaynaklar bulabilecekleri bir yer olması gerekiyor. Kulüplerin faaliyetleri, aile dostu politikalarda, AB deneyimini Moldova gerçekleriyle birleştiren ve babalık savunuculuğu uygulamalarını paylaşan profesyoneller tarafından yönetilecek. 

"Avrupa Birliği kadınlar ve erkekler için eşit fırsatları destekliyor. Pilot program 'Babalar Kulübü' bu konuda somut bir örnek ve umarız yakında bu girişimi ülke çapında ulusal düzeyde tekrarlayacağız. Özellikle bu zorlu zamanlarda herkes için AB Moldova Cumhuriyeti Delegasyonu İşbirliği Başkanı Magdalena Mueller-Uri, bu tür değerlerin geliştirilmesine ve pekiştirilmesine katkıda bulunmak, güçlü bir topluma sahip olmanın anahtarıdır "dedi.

"Araştırmalar, erkeklerin çok küçük bir kısmının çocuk yetiştirmeye günlük olarak katıldığını gösteriyor. Bu, çoğu zaman annelerin sorumlu olduğu bir şey. Aklımızdaki amaç, baba kulüplerinin babaları ve babaları cesaretlendirmesidir. "Violeta Terguta," AB 4 Cinsiyet Eşitliği: Cinsiyet Kalıp Yargılarına ve Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Birlikte "Program Koordinatörü" Violeta Terguta ", çocuk yetiştirme ve ev işlerinde aktif olarak yer alacak. 

Moldova'da Babalar Kulüplerinin oluşumunu içeren ilk etkinlik kısa süre önce Straseni ve Falesti'deki UNFPA Uygulama Ortağı Çocuk Hakları Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi tarafından düzenlendi. Bu ilçelerden 80'den fazla baba adayı, bu girişimde kendilerine danışılan odak grup tartışmalarına katıldı.

Straseni'den iki çocuk babası Eugen Oprea, bu fikirden çok memnun kaldı ve baba olduğunda çocuklarını büyütmeye aktif olarak katılacağına söz verdiğini söyledi. "Çocukların hem annelerinin hem de babalarının katılımını hissetmelerinin zorunlu olduğuna inanıyorum. Başlangıçta bazı babaların bana karşı kendine özgü bir tavrı vardı. Ancak ben bunu umursamadım. Aileme ve çocuklarıma değer verdim. Artık daha fazla babanın dahil olduğunu görmekten memnunum" dedi .

Straseni'den başka bir baba olan Liviu, dışarıda daha fazla etkileşim kurmak isteyen, ancak nasıl yapılacağını bilmeyen birçok baba olduğunu anlattı. Bu nedenle, babalara bu konuda yardımcı olmak için bir Babalar Kulübü kurma fikri memnuniyetle karşılanmaktadır. "Babalar olarak birçok sorumuz var. Aslında daha fazlasını öğrenmemiz gerekiyor. Bazılarımız belirli konuları ele almaktan utanıyor. Bu kulüpten beklentim iyi çocuk yetiştirme uygulamaları hakkında bilgi edinmek ve bu alandaki profesyonellerle konuşmak" dedi.

( UNFPA)

Yorumlar:

Yorum Yaz