Dünyanın pırlanta merkezinde votkaları bitince dezenfektan içen 7 kişi öldü

Dünyanın en soğuk kenti Rusya'nın Yakutistan bölgesinde bir ev partisinde dezenfektan içen 7 kişi ölürken, bölgede dezenfektan satışları yasaklandı.


Rusya'ya bağlı Yakutistan’ın Tattinsky bölgesindeki Tomtor köyünde ev partisi düzenleyen bir grup, alkollü içecekleri bitince el dezenfektanı içti. Dezenfektanı içen 9 kişi fenalaştı. Gruptan bir kişi polisi arayarak yardım isteyince bölgeye ambulans ve polis ekipleri gönderildi.


Buzlarla kaplı bölgede herhangi bir tarım ürünü yetiştirilemediği için, insanların balık ve etle beslenmek zorunda 
kaldığı Yakutsk’da kurulan pazarlarda en çok et ve balık bulunuyor


Hastaneye sevk edilenlerden 5'i müdahale edilemeden hayatını kaybederken, 2 kişi ise hastanede yaşamını yitirdi. Diğer 2 kişinin hastanede hala yoğun bakımda tutulduğu ve durumlarının ciddi olduğu açıklandı.

Yaşanan ölümler üzerine partinin gerçekleştirildiği evde yapılan aramada bir bidon dolusu dezenfektan bulundu. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun Yakutistan Bölge Müdürlüğü bugün yaptığı açıklamada olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve bölgede dezenfektan satışlarının ve kullanımının yasaklandığını duyurdu.

Öte yandan, Yakutistan'da bugün 51 kişide Covid-19 görülürken, 2 kişinin öldüğü açıklandı. Dezenfektanın yasaklanmasıyla birlikte yeni katı tedbirlerin uygulanması için çalışma başlatılacağı öğrenildi. TEMMUZ'DA BİLE SICAKLIĞIN -15 DERECE OLDUĞU DÜNYANIN EN SOGĞUK BÖLGESİ

Rusya Federasyonu’nun uzak doğusundaki Yakutistan’ın (Saha Özerk Cumhuriyeti) başkenti olan ve Kuzey Kutup Dairesi’nin 450 km güneyinde yer alan Yakutsk şehri, ortalama eksi 60 dereceyi bulan sıcaklığı ile dünyanın en soğuk şehri. 

Dünya pırlanta rezervlerinin %20’ sinin bulunduğu Yakutskr öylesine soğukmuş ki eksi 45 derecelerdeki hava sıcaklığı şehrin sakinleri için sıcak kabul ediliyor. Sıcaklığın bu kadar düşük olduğu bu şehirde tam 250 bin kişi  yaşıyor..

Yorumlar:

Yorum Yaz