Gözaltında zorla ‘bekaret testi’ yapılan kadın serbest

Birleşmiş Milletler verilerine göre hala 20'den fazla ülkede bekaret testi yapılıyor.


'Bekaret testi' adı altında yapılan, herhangi bir bilimsel açıklaması olmayan testler Birleşmiş Milletler verilerine göre 20'den fazla ülkede yapılıyor.


BBC Arapça Servisi, Mısır'da katıldığı bir protesto sonrası gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan "Esra" ile konuştu.

Güvenliği gerekçesiyle ismi gizli tutulan Esra, gözaltında kendisine zorla "bekaret testi" yapıldığını anlattı.

New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch'dan (İnsan Hakları İzleme Örgütü) Rothna Begum, "bekaret testi" uygulamasının tamamen "şehir efsanesi ve bilime aykırı" olduğunu söyledi.

Begum, bu tip uygulamaların kadınlarda ciddi ruhsal ve fiziksel zararlara da yol açtığı uyarısı yaptı.

Mısır'da bir mahkeme, askeri hapishanelerde kadın tutuklulara zorla bekaret testi yapılması uygulamasına son verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme böylece, başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı'nda iktidar karşıtı gösteriler sırasında gözaltına alınan Samira İbrahim’in açtığı davayı da karara bağlamış oldu.

Al Jazeera muhabiri Cemal Elşayyal, mahkeme salonunda çok sayıda kişinin kararı sevinç içinde karşıladığını aktardı. Elşayyal, “Mahkemenin bugün aldığı bekaret testini yasaklayan karar, orduya yönelik aylardır yapılan eleştirileri destekler nitelikte” dedi.

Mahkemenin aldığı kararın, Mısır’da şubat ayında eski lider Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından yönetimi devralan Yüksek Askeri Konseye’in özellikle yönetim kadrolarına yönelik eleştirileri artırması bekleniyor. 

Mısırlı bir general, askerler tarafından yapılan test uygulamasının nedenini, gözaltına alınan kadınların daha sonra tecavüze uğradıklarını iddia etmemesini önlemek olduğunu belirtmişti. 

'Bir ceza yöntemi'

İnsan hakları kuruluşları, Mısır ordusunun zorunlu bekaret testi uygulamasını bir ceza yöntemi olarak kullandığını ve ordu tarafından teste tabi tutulan çok sayıda kadın olduğunu belirtiyor.

Aktivistler ise göstericilere testler yapanların yargılanmasını talep ediyor.

Cinsel taciz iddiaları

Mısır’da 10 ay önce başlayan halk ayaklanmasının ardından eski lider Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey, sivil yönetime geçiş ile ilgili olarak acele etmediği için eleştirilerin hedefinde.

Ülkede 28 Kasım tarihinde başlayan parlamento seçimleri süreci de Askeri Konsey'e yönelik protestoları  durdurmaya yetmedi.

Protestocular son haftalarda hükümet binasının önünü işgal etmiş ve Başbakan Kemal Canzuri ile bakanlarının burada toplanmasına engel olmuştu.

Askeri Konsey’in gösteriler sırasında özellikle kadın eylemcilere yönelik şiddet eylemleri ise uluslarası toplum da dahil olmak üzere birçok çevreden sert tepki görmüştü. 

Mısır’da gözaltına alınan çok sayıda kadının cinsel tacize maruz kaldığı ve işkence gördüğü iddia ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera\ BBCTürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz