Dokuz ayda 56 ülkede, 500'e yakın gazeteci Covid-19'dan yaşamını yitirdi

İsveçra merkezli basın meslek örgütü , 56 ülkede derlediği verilere göre ekim ayında 22, kasım ayında 47 medya çalışanının Covid-19'dan hayatlarını kaybettiğini bildirdi.


İsviçre'nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), mart başından bu yana 56 ülkede yaklaşık 500 gazetecinin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Basın Amblemi Kampanyası (PEC) her ay yerel medyadan, ulusal gazeteci derneklerinden ve bölgesel PEC muhabirlerinden alınan bilgilere dayanarak hazırladığı çeteleyi açıkladı.  PEC'in, Salı  açıklanan çetelesinde; dokuz ayda 56 ülkede Covid-19 nedeniyle yaklaşık 500 gazetecinin öldüğünü söyledi. Kasım ayı boyunca, Ekim ayındaki bilinen 22 ölüme kıyasla, 47 medya çalışanı daha fazla koronavirüse yenildi.

PEC Genel Sekreteri Blaise Lempen; “Ne yazık ki, pandemi medyada giderek daha fazla kurban olduğunu iddia ediyor. Bu çok büyük bir kayıp. Hindistan, Brezilya, Arjantin ve Meksika gibi ülkelerde gazeteciler arasında kurban sayısı artıyor ”dedi 

Bölgelere göre, 1 Mart'tan bu yana Covid-19'dan ölen 489 gazeteciden Latin Amerika, kurbanların yarısından fazlasıyla lider durumda. 
veya 276 ölüm (ayda 25 daha fazla). Asya, 125 ölü (on daha fazla) ile Avrupa'nın önünde (38 ölüm, yedi kişi daha), Kuzey Amerika takip ediyor (26, üç tane daha) ve Afrika (24, iki tane daha).

Peru, Mart ayından bu yana 93 medya çalışanının koronavirüsten öldüğü en ağır ölüm oranına sahip ülke olmaya devam ediyor. 

Hindistan şu anda 51 ölümle en kötü etkilenen ikinci ülke (bir ayda dört kişi daha).

Brezilya 43 mağdurla (yedi kişi daha), Ekvador 41 ölü (değişmedi), Bangladeş (39 ölü, dört kişi daha) ve Meksika'nın önünde üçüncü sırada yer aldı. (33 ölü, bir ayda yedi kişi daha).

Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan (12), Panama (11) ve Bolivya'nın (9) önünde 25 kurbanla (üç kişi daha) yedinci sırada yer alıyor. Birleşik Krallık'ta en çok etkilenen Avrupa ülkesi, Kasım ayında iki gazeteci daha öldü, Mart'tan bu yana toplamda 10 kişi.

Sonraki ülkeler Nijerya (8), Afganistan (7), Dominik Cumhuriyeti (7), Honduras (7), Arjantin (6, dört tane daha), Nikaragua (6), Venezuela (6), sonra Kolombiya'da 5, Fransa'da 5, Rusya'da 5, İspanya'da 5 ve İtalya'da 4 ölü.

Bu ülkelerin her birinde Covid-19'dan üç gazeteci öldü: Kamerun, Mısır, Guatemala, İran, Nepal ve El Salvador.

Aşağıdaki ülkelerde iki ölüm olduğu bilinmektedir: Cezayir, Endonezya, Fas, Paraguay, Güney Afrika ve İsveç.

Son olarak, PEC şu 21 ülkede en az bir ölüm tespit etti: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Şili, Demokratik Cumhuriyeti
 Kongo, Almanya, Irak (Kürdistan), İsrail, Japonya, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Lübnan, Portekiz, Suudi Arabistan, İsviçre, Tacikistan, 
Togo, Türkiye ve Zimbabve.

Kasım ayında hayatını kaybeden gazetecilerin (yaşı bilinen veya kaydedilen 47 ölümün dörtte üçü) ortalama yaşı 56'dır. 
kurbanların üçte biri 60 yaşın altındaydı.

Gazetecilerin ölümlerinin nedeni bazen belirtilmediğinden veya ölümleri açıklanmadığından gerçek kurban sayısı kesinlikle daha yüksektir. 
İstatistikler yanıltıcı olabilir, çünkü bilgi sağlayan ülkeler başı çekerken, diğer ülkelerde güvenilir  bilgi.

Yorumlar:

Yorum Yaz