İnsan Hakları Günü'nde kadın gazeteci, aktivist annesiyle aynı kaderi paylaştı

Afganistanlı kadın gazeteci Malalai Maiwand (30) ülkenin doğusunda bulunan Celalabad kentinde sabah saatlerinde arabasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi. Maiwand, bu yıl ülkede öldürülen 10'uncu gazeteci...


Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Afgan Kadın Gazetecileri Koruma Merkezi üyesi ve Enekaas Radyo ve Televizyon Kanalında çalışan gazeteci Malalai Maiwand silahlı kişilerce öldürüldüğünü açıklamıştı.

10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde işlenen cinayet, RSF camiasında şok yarattı ifadeleriyle duyurulmuştu. (DHA)Maiwand’ın bulunduğu araca ofise gittiği sırada ateş açan saldırganlar olay yerinden kaçarken, sürücünün de yaşamını yitirdiği öğrenildi. Maiwand’ın hayatını kaybetmesiyle bu yıl Afganistan’da öldürülen gazeteci sayısı 10’a yükseldi.

Maiwand cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Saldırıdan sorumlu olduğu düşünülen Taliban’dan iddiaları reddeden bir açıklama geldi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid, saldırıyı kendilerinin düzenlemediğini savundu. Daha sonra saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in üstlendiği açıklandı.ANNESİ DE AYNI KADERİ PAYLAŞTI

Saldırıya kurban giden Maiwand daha önce de hedef alınmıştı. 2018’de saldırıya uğrayan genç kadın ailesinde de tek değil. Maiwand’ın aktivist olan annesi 5 yıl önce kimliği belirlenemeyen bir silahlı saldırgan tarafında öldürülmüştü.

Afganistan’da medyayı destekleyen yerel bir organizasyon olan Nai, Maiwand’ın ölümü sonrası yayınladığı açıklamada, “Malalai’nin ölümüyle kadın gazetecilerin çalışma alanı daha da küçüldü. Gazeteciler işlerini daha önceden yaptıkları gibi sürdürmeye cesaret edemeyebilir” ifadelerine yer verdi. (AA)


Yorumlar:

Yorum Yaz