Avrupa'da mutasyon önlemi: Üç ülke İngiltere'ye sınırlarını kapattı

İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğradığının tespit edilmesinin ardından Hollanda, İtalya ve Belçika, bu ülkeyle sınırlarını kapatma kararı aldı.


İngiltere'de tespit edilen yeni koronavirüs türü yeni bir panik dalgasına yol açtı. Hollanda'nın ardından Belçike ve İtalya'da İngiltere ile sınırlarını geçici olarak kapatma kararı aldı. İsrail'de üç ülkeden gelen yolcuların ülkeye girişini yasakladı. Dünya Sağlık Örgütü ise COVID-19'un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle "yakın temasta" olduklarını duyurdu.

'Önceliğimiz İtalya'yı korumak"

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İngiltere'de COVID-19 daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava yolu ulaşımını askıya alacak kararnameyi imzalayacaklarını bildirdi.

Di Maio, Facebook'tan yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: "İngiltere, virüsün geçirdiği mutasyon sebebiyle COVID-19'un yeni formuna ilişkin alarm verdi. Hükümet olarak, İtalyanları koruma yükümlülüğümüz var. İngiliz hükümetine de haber verdikten sonra Sağlık Bakanı ile İngiltere'ye uçuşları askıya alan kararnameyi imzalamak üzereyiz. Önceliğimiz İtalya'yı ve yurttaşlarımızı korumak."Belçika, ulaşımı 24 saat durdurdu 

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İngiltere ile hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını bildirdi.

De Croo, televizyon programında yaptığı açıklamasında, İngiltere'den uçak veya trenle Belçika'ya gelecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını söyledi. İngiltere'nin güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak amacıyla bu kararı aldıklarını ifade eden De Croo, 24 saatlik sürenin uzatılabileceğini kaydetti. De Croo, "Mutasyonla veya yeni virüs türünün Avrupa ana karasına ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili cevapsız birçok soru var." dedi.

İsrail'den 3 ülkeye yasak

İsrail'deki COVID-19 Kabinesi, İngiltere'de virüsün daha hızlı yayılan yeni türüne rastlanmasının ardından bir dizi yeni önlemler aldı. Bu önlemler kapsamında İngiltere'nin yanı sıra Danimarka ve Güney Afrika'dan gelecek yabancıların ülkeye girişi yasaklandı. Söz konusu ülkelerden dönecek İsraillilerin ise karantina merkezi olarak kullanılan otellerde 10 ila 14 gün konaklamaları ve ülkeye girişte COVID-19 testi yaptırmaları zorunlu hale getirildi. (BBC)

Yorumlar:

Yorum Yaz