WHO: İngiltere’deki Covid-19 mutasyonu 4 ülkeye daha sıçradı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle ‘yakın temasta’ olduklarını açıkladı.


 İsrail, Belçika, Hollanda, Almanya, İtalya ve Avusturya, mutasyona uğrayan Covid-19 nedeniyle İngiltere’den gelen uçuşları durdurdu. Ayrıca yüzde 70 daha bulaşıcı olan yeni virüs türünün dört ülkede daha görüldüğü duyuruldu.

WHO, koronavirüsün daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Covid-19’un daha hızlı yayılan yeni türüyle ilgili İngiliz yetkililerle yakın temas halindeyiz” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Covid-19’un yeni türüne ilişkin devam eden araştırmaların ‘bilgi, sonuç ve analizlerinin’ İngiliz makamlarınca paylaşılmaya devam edileceği aktarıldı. ‘Virüsün yeni türünün özellikleri ve olası etkileri’ hakkında daha fazla bilgi edinildikçe WHO'ya  üye 194 ülkenin bilgilendirileceği de kaydedildi.4 AVRUPA ÜLKESİNE DAHA SIÇRADI

Belçika ve Hollanda’dan gelen bilgilere göre iki ülkede de yeni tür koronavirüs mutasyonu görüldü. 

BBC’ye açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri ise, Belçika ve Hollanda’nın yanı sıra Avusturya ve Danimarka’da da mutasyona uğramış koronavirüs vakalarına rastlandığı belirtti.

AFP’nin haberine göre WHO Avrupa Ofisi yeni mutasyonun ortaya çıkmasının ardından üye ülkelere önlemleri artırmaları çağrısında bulundu. Bu ofisin verilerine göre Danimarka’da dokuz vaka görüldü. Hollanda ve Avusturya’da ise birer vakaya rastlandı.İNGİLTERE’DEN GELEN UÇUŞLAR DURDURULDU

Öte yandan bazı ülkeler, İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğrayan Covid-19’la ilgili yeni adımlar attı. İsrail, Belçika, Hollanda, Almanya, İtalya ve Avusturya, mutasyona uğrayan Covid-19 nedeniyle İngiltere’den gelen uçuşları durdurdu.

YENİ TÜR YÜZDE 70 DAHA BULAŞICI

İngiltere’nin güneydoğusunda Covid-19’un daha hızlı yayılan yeni türü keşfedilmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu bildirilmişti. (DW Türkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz