İsrail aşı yarışında dünya liderlerini geride bıraktı

Aşılama kampanyasında 60 yaş üstü kişilere öncelik veren İsrail'de 30 Aralık'a kadar nüfusun yüzde 12'si Covid-19'a karşı aşılandı.


 Küresel aşılama çabaları hızlandıkça İsrail, dünyadaki en yüksek oran olan bir milyondan fazla insana koronavirüse karşı aşı yaptı.

Oxford Üniversitesi'ne bağlı küresel bir izleme web sitesine göre İsrail, 100 kişi başına 11,55 aşı dozuna sahipken, onu 3,49 ile Bahreyn ve 1,47 ile İngiltere izliyor.

Buna karşılık, Fransa 30 Aralık'a kadar toplam 138 kişiyi aşılamıştı.

Şu anda dünya çapında 1,8 milyondan fazla insan virüsten öldü .

Aşılama konusundaki karşılaştırmalı rakamlar, Oxford Üniversitesi ile eğitim amaçlı bir hayır kurumu arasındaki işbirliği olan Our World in Data tarafından bir araya getirildi.

Koronavirüs aşısının ilk dozunu alan kişilerin sayısını ölçüyorlar. Şimdiye kadar kullanımı onaylanan aşıların çoğu, bir haftadan fazla arayla verilen iki doza dayanmaktadır.

Uygulanan aşı dozlarını gösteren grafik

ABD, 30 Aralık'a kadar sadece 2,78 milyon aşı olmak üzere 2020'nin sonuna kadar 20 milyon kişiyi aşılama hedefinin çok gerisinde kaldı.

Bu arada, ABD hükümetinin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, İngiltere'nin mümkün olduğunca çok insana birinci aşı dozu verme planlarına katılmadığını ve ikinci dozları ertelediğini söyledi.

HİNDİSTAN'DAN İKİ AŞIYA ONAY

Bu arada Hindistan, Bharat Biotech ve devlet tarafından işletilen Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından yerel olarak geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısı ve Covaxin aşısı olmak üzere acil kullanım için iki aşıyı onayladı.

İki aşı daha onay bekliyor. Ülke, yıl ortasına kadar 300 milyon kişiyi aşılamayı hedefliyor ve toplu dağıtıma hazırlanmak için tatbikatlar düzenliyor.

İSRAİL NEDEN BU KADAR İLERİ GİTTİ?

İsrail aşılara 19 Aralık'ta başladı ve günde yaklaşık 150.000 kişiye aşı dağıtıyor, öncelik 60 yaşın üzerindekiler, sağlık çalışanları ve klinik olarak savunmasız insanlara veriliyor.

Pandeminin başlarında görüşmelerin ardından Pfizer-BioNTech aşısının tedarikini sağladı. Sağlık sistemi aracılığıyla aşıya öncelikli erişimi olan kişilerle iletişim kuruyor - yasalara göre tüm İsrailliler tanınmış bir sağlık hizmeti sağlayıcısına kaydolmalıdır.

Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, YNet TV haberlerine İsrail'in -70C'de saklanması gereken Pfizer aşısının sevkiyatlarını güvenli bir şekilde alt bölümlere ayırdığını söyledi. Bu, daha küçük aşı partilerinin uzaktaki topluluklara gönderilebileceği anlamına gelir.

Yeniden seçim kampanyası yürüten Başbakan Benjamin Netanyahu, İsrail'in salgından Şubat ayı gibi erken çıkabileceğini öngördü. Şu anda üçüncü ulusal tecrit altında.


FRANSA NEDEN GERİDE KALIYOR?

27 Aralık'ta başlayan aşılama kampanyasının ilk üç gününde, Fransa 100'den az insanı aşıladı. Buna karşılık, Almanya Cumartesi gününe kadar 190.000'den fazla aşı vermişti.

AB, aşıların herhangi birine izin vermede İngiltere veya ABD'den daha yavaştı. 27 AB üye devletinin düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı, İngiltere'de 2 Aralık ve ABD'de 11 Aralık'a kıyasla 21 Aralık'ta Pfizer aşısı için onay verdi .

Fransa'daki zorluğun bir kısmı, aşılama konusundaki yaygın şüphecilikten kaynaklanıyor. Ipsos Global Advisor tarafından yapılan 15 ülkeden oluşan bir ankette , Fransız yanıt verenlerin sadece% 40'ı aşı yaptırmaya istekli olduklarını söyledi .

Bu, Çin'de yüzde 80, Birleşik Krallık'ta yüzde 77 ve ABD'de yüzde 69'dur.

Bu haftanın başlarında, Fransız sağlık bakanı aşıların yavaş seyrini savundu ve yetkililerin aşıların yaşlı sakinleri seyahat etmek yerine bakım evlerinde vermeyi seçtiklerini söyledi.

Ancak Perşembe günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron daha acil bir ses tonu atarak "İyi bir sebep olmadan haksız bir yavaşlığın başlamasına izin vermeyeceğim" dedi.

HİNDİSTAN NE YAPIYOR?

Hindistan, yıl ortasında 300 milyon kişiye ulaşmayı hedefleyen aşılama programı için ulusal bir tatbikat düzenliyor.

Şu anda bir hükümet kurulu tarafından tavsiye edilen Oxford-AstraZeneca aşısına güvenecek. Oxford jab, son derece düşük sıcaklıklarda Pfizer aşısı ile aynı depolamayı gerektirmez, bu da onu sofistike sağlık bakım tesislerinin olmadığı alanlara dağıtım için uygun hale getiriyor.

Oxford-AstraZeneca aşısı, Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretildiği Hindistan'da Covishield olarak biliniyor. Bharat Biotech tarafından geliştirilen bir başka aşı da acil kullanım için onaylandı.

Covid-19, Hindistan'da yaklaşık 10 milyon insanın enfekte olduğu yaklaşık 150 bin kişinin hayatına mal oldu (BBC)


Yorumlar:

Yorum Yaz