Trump'ın destekçileri güvenliği aşarak Kongre binasına girdi

Kongre'nin Çarşamba günü yapacağı oturumda Demokrat Parti adayı Joe Biden'ın kazandığını teyit etmesi ve seçim sonuçlarını kesinleştirmesi bekleniyordu.


ABD Kongresi'nin Kasım ayında yapılan seçimlerin sonuçlarını tescil etmek için toplandığı sırada Başkan Donald Trump'ın destekçileri Washington'da büyük bir protesto düzenlemek için toplandı.

Trump'ın çağrısıyla toplanan kalabalık güvenliği aşarak Kongre binasına girdi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Kongre'deki onay süreci ertelendi. Göstericilerin çıkarılması için gaz kullanıldı.ABD Başkanı Donald Trump, destekçilerinin Kongre binasındaki polis barikatlarını ve güvenliği aşarak binaya girmenin ardından yaşanan olaylarda destekçilerine eve dönün çağrısı yaptı. ABD'nin yeni başkanı seçilen Joe Biden da "Bu bir protesto değil, başkaldırıdır" dedi. 

Ancak Trump seçimlerde usulsüzlük yapıldığına dair asılsız iddialarda bulunuyor ve Biden'ın zaferini tanımıyordu. Washington'da toplanan destekçileri de Trump'ın bu asılsız iddialarına destek veriyor ve Kongre tarafında sonuçların kesinleştirilmemesini talep ediyor.

ABD kongresine saldırı ile ilgili gelişmeler, VOA ve BBC Türkçe'nin saat saat aktardığı haberlere göre şöyle:

23:17
Seçimlerde yenilgiyi kabul etmeyen Başkan Donald Trump’a desteklerini ortaya koymak için başkent Washington’a akın eden göstericiler, Kongre binası önündeki bariyerleri aştı. Polisle arbede sonrası Kongre merdivenlerine kadar çıktığı görülen protestoculardan bazıları Kongre binasının içine de girdi.

Yaşananlar üzerine Kongre’de 3 Kasım seçimlerinin Demokrat Joe Biden’ın zaferiyle sonuçlanan Seçiciler Kurulu oylamasını onaylamak için yapılan sembolik Kongre oturumuna ara verildi.

23:17
Kongre binasına giriş çıkışlar kapatılırken, polisin Kongre binasının içinde Trump yanlısı protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullanıldığı bildiriliyor.

Reuters bir görgü tanığına dayanarak, bazı protestocuların Temsilciler Meclisi genel kurul salonuna girmeye çalıştığını, salonun kapılarına vurduğunu bildirdi. Kapının önünde silahların çekildiği haberleri de geliyor.

WASHİNGTON'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ

Washington Belediye Başkanı protestolar sonrası kentte yerel saatle 18.00 sonrasında sokağa çıkma yasağı getirdi.Kongre polisinin Temsilciler Meclisi üyelerine koltuklarının altındaki gaz maskelerini takmaya hazır olmalarının söylendiği belirtiliyor.

23:20
Trump tansiyonun yükselmesinin ardından Twitter'dan destekçilerine, "Kongre polisimizi ve güvenlik görevlilerini lütfen destekleyin. Onlar gerçek anlamda ülkemizin tarafındalar. Barışçı olun" mesajını verdi.

Bu arada Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyelerinin, binadan tahliye edildiği bilgileri geliyor.

Bazı Kongre üyeleri de protestoculara dağılmaları çağrısında bulunuyor. Cumhuriyetçi senatörler Tom Cotton ve Ron Johnson, Kongre'de yaşanan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, protestoculardan dağılmalarını istedi.

Bu arada Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, hala Temsilciler Meclisi salonunda ve Kongre'nin katlarında olan bazı üyelerin de Kongre'nin çalışma binalarına götürüldüğünü söyledi.

Başkan Donald Trump, Washington’da eylem düzenleyen, aralarında aşırı sağcı grupların da olduğu binlerce destekçisine seslenerek, “pes etmeyeceğiz” mesajını vermişti. Çoğunun maske giymediği gözlenen eylemciler, 3 Kasım’da yapılan seçimlerin Demokrat Joe Biden’ın zaferiyle sonuçlanan Seçiciler Kurulu oylamasını onaylamak için yapılan sembolik Kongre oturumunu protesto ediyor. Protestocular Beyaz Saray önünde Trump’ın “Kongre’ye yürüyün” çağrısı yaptığı konuşmasının ardından Kongre’ye yürüdü ve ardından da tansiyon yükseldi.Seçim gününden bu yana zamanının çoğunu sonuçları tersine çevirmeye uğraşarak geçiren ve seçimlere hile karıştığını öne süren Trump, Beyaz Saray önündeki meydanda hazırlanan podyumda yaptığını konuşmada da seçimleri kazandığı iddiasını tekrarladı.

“Amerika’yı Kurtar Yürüyüşü” adlı eylem için başkente akın eden destekçileri, konuşmasında kanıtsız komplo teorilerini yineleyen Trump’a coşkulu destek verdi.

Dev hoparlörlerden Elton John ve Phil Collins gibi sanatçıların şarkılarının çalınmasından sonra podyuma çıkan Trump, “Asla pes etmeyeceğiz, yenilgiyi kabul etmeyeceğiz. Hırsızlık olduğu zaman yenilgiyi kabul etmezsiniz. Ülkemiz bu yaşananlardan bıktı ve artık daha fazla buna katlanmayacağız” dedi.

TRUMP'TAN KONGRE BİNASINA GİREN DESTEKÇİLERİNE ÇAĞRI

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre binasına destekçilerinin girmesinin ardından yaşanan gerginliğe ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

Trump, ''ABD Kongresi'ndeki herkesten barışçı olmalarını istiyorum. Şiddet yok. Bizim kanun ve nizam partisi olduğumuzu unutmayın. Yasaya uyun'' mesajını paylaştı.

23:51
BAŞKAN YARDIMCISI PENCE: ŞİDDET VE YIKIMA DERHAL SON VERİN

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kongre'de yaşanan şiddet ve yıkımın derhal son bulması çağrısında bulundu.

Pence Twitter'dan paylaştığı mesajında, olaylara karışan herkesin güvenlik yetkililerine saygı göstermesi ve binayı hemen terk etmesi gerektiğini vurguladı.

"Barışçı protesto her Amerikalı'nın hakkıdır ama Kongre binamıza yönelik bu saldırıya hoşgörü gösterilmeyecektir" diyen Pence, olaylara karışanların yasaların gerektirdiği şekilde yargılanacağının altını çizdi.

23:57
AP: BAŞKENTE ULUSAL MUHAFIZ BİRLİKLERİ GÖNDERİLİYOR

Associated Press haber ajansına göre, İç Güvenlik Bakanlığı Başkan Trump yanlılarının girdiği Kongre binasındaki olayların bastırılması için takviye federal görevli gönderiyor.

Reuters haber ajansına göre, Virginia Valisi Ralph Northam başkent Washington'a belediye başkanının talebi üzerine Ulusal Muhafız birliklerinin ve 200 eyalet polisinin gönderildiğini açıkladı.

CNN: BİR KADIN VURULDU, DURUMU AĞIR

CNN muhabiri Noah Gray, Kongre binası yakınlarında bir kadının silahla yaralanmadan ötürü tedavi gördüğünü öne sürdü.

Muhabire konuşan ve ismini açıklamayan iki kaynağa göre kadının sağlığı kritik durumda.

Kaynaklar silahlı saldırının nasıl gerçekleştiğine dair detayları paylaşmadı.

00:02

Senato'daki Demokrat Lider Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Donald Trump'a tüm protestoculardan Kongre binasını terk etmelerini istemesi çağrısında bulundu.

Schumer ve Pelosi yayınladıkları ortak açıklamada, "Başkan Trump'ı, tüm protestoculardan ABD Kongresi ve Kongre alanını derhal terk etmelerini talep etmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı. (Foto: Reuters/AP)


Yorumlar:

Yorum Yaz