Üç kadının ölüm emrini veren Dustin Higgs'in idamını kızkardeşine izlettiler

Higgs, 1996 yılında bir vahşi yaşam sığınağında üç kadının öldürülmesinden suçlu bulunmuş ancak ölümüne kadar cinayet emrini reddetti. Üç kadını talimatlıa öldüren Higgs'in arkadaşı ise ömür boyu hapse mahkum oldu.


Indiana'da üç kadının öldürülmesi hükmünü verdiği gerekçesiyle idamına karar verilen Dustin Higgs, Donald Trump'un başkanlık görevini Joe Biden'e devredeceği 20  Ocak Çarşamba gününden 4 gün önce son federal infazında öldü.

Dustin Higgs,'in infazı, ABD hükümetinin federal infazlara 17 yıllık ara vermeyi sona erdirdiği Temmuz ayından bu yana gerçekleştirilen 13'üncü idam oldu.Dustin Higgs neden mahkum edildi?

Higgs, 1996 yılında Tanji Jackson, Tamika Black ve Mishann Chinn  adında üç kadının kaçırılması ve öldürülmesi olaylarını denetlediği için 2001 yılında mahkum edildi ve ölüm cezasına çarptırıldı.

Kadınlar, Higgs ve diğer iki erkekle bir apartman dairesinde buluşmuştu, biri onun teklifini reddetti ve grup arasında bir tartışma çıktı. Higgs ve suç ortağı Willis Haynes, onları eve götürmeyi teklif etti. Ancak Higgs'in üç kadını eve götürmek yerine, Haynes'e bir silah vererek üç kadını vurmasını söylediği Maryland'deki bir vahşi yaşam sığınağına götürdü.

KADINLARI  ÖLDÜRENE ÖMÜR BOYU HAPİS, ÖLÜM TALİMATINI VEREN İDAM

Atıcı olduğunu itiraf eden Willis Haynes, ayrı bir duruşmada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bir avukat Başkan Trump'a hitaben yazdığı merhamet dilekçesinde "Dustin Higgs'i gerçek katilden daha ağır bir şekilde cezalandırmak keyfi ve adaletsizdir" dedi.Dustin Higgs'in kız kardeşi Alexa Cave, erkek kardeşinin Indiana, Terre Haute'deki Federal Islah Kompleksi'nde idam edilmesini göşları dökerek izledi.

 İdamın gerçekleşmesinden önce bir mahkeme, Higgs ve başka bir mahkum olan Corey Johnson için idamın durdurulmasına karar vermişti. Covid-19 tespit edilen iki  idam mahkumu için avukatlar, akciğer dokusunun hasar görmesinin infaz sırasında acı verici ızdıraplara neden olacağını savunmuşlardı.

Ancak Adalet Bakanlığı derhal temyize gitti ve davayı kazandı. Corey Johnson Perşembe günü idam edildi.

Higgs'in infazını durdurmaya yönelik son teklif, Cuma günü ABD Yüksek Mahkemesinin muhafazakar çoğunluğunun cezanın uygulanma şeklini temizlemek için 6-3 oyu ile başarısızlıkla sonuçlandı.

Yargıç Sonia Sotomayor muhalefet şerhinde "Bu adalet değil" diye yazdı. Sotomayor ayrıca, Temmuz ayından bu yana infaz edilen 13 kişinin adlarını da sıraladı: "Bunu tarihsel bağlamda ifade etmek için, Federal Hükümet, son altı ayda son altmış yılda geçirdiğinin üç katından fazla insanı idam etmiş olacak" dedi.

HIGGS SON SÖZLERİNDE MASUMİYET İDDİASINI YİNELEDİ

Elektrikli sedyeye oturtulmadan önce  son süzö sorulan Higgs'in "Masum bir adam olduğumu söylemek isterim," dedi üç kadından isimleriyle söz etti. "Cinayet emrini ben vermedim" dediği belirtildi.

HIGGS, SİYAHLARIN ÖZGÜRLÜK LİDERİ  MARTİ LUTER KİNG'İN DOĞUM GÜNÜNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Higgs, bu hafta Indiana'nın Terre Haute kentindeki bir federal hapishanede ölen üçüncü kişi oldu; Lisa Montgomery, Çarşamba günü federal idam mahkumundaki tek kadın .

Higgs'in avukatlarından Shawn Nolan yaptığı açıklamada, "Hükümet, Martin Luther King'in doğum gününde hiç kimseyi öldürmeyen siyah bir adam olan Dustin Higgs'i öldürerek bu gece 13 kişiyi eşi görülmemiş katliamını tamamladı" dedi.

(BBC/ Foto tasarım Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz