Dünya'da 'seçilmiş' Cumhurbaşkanı da Başbakanı da kadın olan tek ülke

Estonya dünyada Cumhurbaşkanı da başbakanı da seçimle gelen kadınların önderlik ettiği tek ülke oldu.


26 Ocak Salı günü saat 08:44'den itibaren Estonya, şu anda kadınların önderlik ettiği dünyadaki tek ülke oldu: Hem seçilmiş Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid hem de seçilmiş Başbakan Kaja Kallas kadındır. Bu ülkede hükümette kadın ve erkekler eşit olarak temsil ediliyor.

Estonya'yı kadınların yönetmesinin tek özelliği "seçilmiş" olmaları. Hem devlet başkanının hem de başbakanın kadın olduğu üç ülke daha var: Yeni Zelanda ve Barbados kadın başbakanlar tarafından yönetiliyor ve ortak devlet başkanları Birleşik Krallık ve Commonwealth'in hükümdarı - Kraliçe II. Elizabeth. 

Danimarka ayrıca bir kadın başbakan tarafından yönetiliyor; devlet başkanı başka bir hükümdar, Kraliçe II. Margrethe.

Şu anki Estonya cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, 2016 yılında ülke parlamentosu tarafından seçildi ve böylece Estonya cumhurbaşkanlığı görevini elinde tutan ilk kadın oldu.

Ve 26 Ocak'tan itibaren Estonya hükümet başkanı da ülkenin ilk kadın başbakanı oldu. Reform Partisi'nin şu anki lideri Kaja Kallas olacak. Cumhurbaşkanı Kaljulaid , Merkez Partisi liderliğindeki bir önceki iktidar koalisyonunun çökmesinin ardından 14 Ocak'ta Reform Partisi Lideri Kallas'ı hükümeti kurmak üzere aday gösterdi ve parlamento, 25 Ocak'ta kendisi ve kabinesinin adaylığını onayladı. Kallas, Reform Partisi ile merkez sol Merkez Partisi arasında bir koalisyona liderlik edecek.


Kaja Kallas (sağda), 14 Ocak'ta Estonya cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid (solda) tarafından hükümeti kurmak üzere aday gösterildi  Foto: Estonya Cumhurbaşkanlığı Ofisi

Kabinenin neredeyse yarısı kadın

Kallas'ın koalisyonunun parlamentoda 59 milletvekili olmasına rağmen, yeni koalisyon 70 yıl ve 30 itirazla doğrulandı, bu da 11 muhalefet milletvekilinin Kaja Kallas kabinesi lehine oy kullandığı anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Kaljulaid, 26 Ocak gün doğumunda yeni hükümeti atadı. Aynı gün kabine bakanları parlamento önünde yemin ettiler.

Kallas'ın genel seçimleri 34 milletvekili ile kazandıktan sonra 2019 yılında başbakan olması bekleniyordu ; ancak Merkez Partisi aşırı sağ popülist Estonya Muhafazakar Halk Partisi ve merkez sağ Isamaa ile bir koalisyon kurdu.

Sağ Koalisyon Hükümeti yolsuzluk davası nedeniyle çöktü

Bu hükümet, Estonya Savcılığının 12 Ocak'ta Merkez Parti'den şüphelendiğini ve partinin genel sekreteri de dahil olmak üzere beş kişinin bir yolsuzluk davasına karıştığını açıklamasının ardından çöktü. Kasım 2016'dan beri Estonya'nın başbakanı olan Merkez Partisi genel başkanı Jüri Ratas, 13 Ocak'ta istifasını açıkladı.

Kaja Kallas da dahil olmak üzere, yeni Estonya hükümetinin yedi kadın bakana (kabinenin% 46,7'si) sahip olması dikkat çekicidir - bu, ülke için şimdiye kadar bir rekor.

Kaja Kallas'a ek olarak, yeni Estonya hükümetinin altı kadın bakanı olacak. Soldan itibaren saat yönünde: Keit Pentus-Rosimannus (finans), Signe Riisalo (sosyal koruma), Maris Lauri (adalet), Eva-Maria Liimets (dış ilişkiler), Liina Kersna (eğitim ve araştırma) ve Anneli Ott (kültür). Foto: Estonya Dünyası tarafından kolaj.

Yeni Başbakan Kallas kimdir?

Kallas, 1977'de Tallinn'de doğdu ve önde gelen bir aileden geliyor . Babası Siim Kallas, 1987'de Estonya'nın bağımsızlık hareketinin etkili önderlerinden. Siim Kallas, ülke; Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmişken, Estonya'nın kendi kendini yönetme fikrinin arkasındaki dört yazardan biri ve Reform Partisi'nin kurucularındandı. Siim Kallas, Estonya bağımsızlığını kazanınca ülkenin başbakanı (2002-2003) ve Avrupa Komisyonu Üyesi (2004-2014) olarak görev yaptı.

Kaja Kallas, Tartu Üniversitesi'nden hukuk diplomasına ve Estonya İşletme Okulu'ndan işletme alanında yüksek lisans derecesine sahip.  Siyasete girmeden önce avukat olarak çalıştı. 2011'de Reform Partisi'ne üye oldu ve aynı yıl Estonya parlamentosuna seçildi.

2014'te Avrupa Parlamentosu'na seçildi ve Ocak 2018'de Reform Partisi'nin ilk kadın lideri oldu. Avrupa Parlamentosu koltuğundan vazgeçerek , Mart 2019 genel seçimlerinde partisini zafere taşıdı .

Kallas evli ve önceki eşinden dokuz yaşında bir oğlu var.

Kaja Kallas 25 Ocak 2021'de Estonya parlamentosundaki Riigikogu'daki Reform Partisi toplantı odasında. 
Foto: Kaja Kallas'ın resmi Facebook sayfası

Finlandiya, Estonya'yı 2003'te yendi

Estonya, eş zamanlı seçilmiş bir cumhurbaşkanı ve kadın başbakana sahip ilk ülke değil. Finlandiya cumhurbaşkanı Tarja Halonen (2000-2012) döneminde iki kadın hükümet başkanı vardı - Anneli Jäätteenmäki (2003) ve Mari Kiviniemi (2010-2011).

Sri Lanka'nın aynı zamanda bir kadın cumhurbaşkanı ve bir kadın başbakanı vardı (başkan Çandrika Kumaratunga 1994-2005 ve başbakan Sirimavo Bandaranaike 1994-2000); ancak Sri Lanka'nın başkanı hem devlet başkanı hem de hükümet başkanı, başbakan ise hükümet başkan yardımcısıdır.

(Kaynak: EstonyaDünyası/ Kapak Fotoları: Ronet Tänav -Eleri Ever)

Yorumlar:

Yorum Yaz