'El Turco' lakaplı Arjantin'in eski lideri yaşama veda etti

Suriye kökenli olması nedeniyle “El Turco” (Türk) lakabıyla tanınan Arjantin eski Devlet Başkanı Carlos Menem 90 yaşında çoklu organ yetmezliğinden vefat etti


Arjantin’in şu anki Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 1989-1999 yılları arasında görev yapmış eski Devlet Başkanı Carlos Menem‘in, uzun süren sağlık sorunları nedeniyle 90 yaşında hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Menem’in birkaç hafta hastanede kaldıktan sonra yerel saatle dün 11:20’de idrar yolu enfeksiyonu, kalp sorunları ve diğer sağlık sorunları nedeniyle öldüğü duyuruldu.

Görev süresi yolsuzlukların gölgesinde geçti

Carlos Menem, Arjantin’i ekonomik anlamda kaldırırken renkli bir kişisel yaşam sürdü. Ancak 1989-1999 yılları arasındaki iki dönemlik başkanlığı, yolsuzluk skandallarının ağırlığı altında çöktü.

Siyah saçları ve gür gri favorileriyle Menem, Rolling Stones’u evinde ağırlayarak Arjantin’i uluslararası sahneye çıkardı, Körfez Savaşı’na ve Bosna’ya asker gönderdi. 

Menem, 1990’ların başında Arjantin kurumlarında büyük bir dönüşüm geçiren devlet işletmelerini özelleştirdikten ve ekonomiyi geliştikten sonra yeniden seçildi. 

Menem aşırı enflasyonla yüklenen bir ekonomiyi miras aldı ve devlet şirketlerini satmayı ve ekonomiyi dönüştürmeyi hedefleyen, Vaşington’dan ve uluslararası borç verenlerden övgü toplayan serbest piyasa reformları uygulamaya başladı.

1990’ların başında ekonomi sağlam bir şekilde büyürken, Menem’in politikaları övgüyle karşılandı. Ancak daha sonra yüksek işsizlik, yolsuzluk ve piyasa-ekonomi politikalarının getirmiş olabileceği faydaları ortadan kaldıran aşırı harcamalardan sorumlu tutuldu.

Ancak 1991 ve 1995 yıllarında Hırvatistan ve Ekvador ile yolsuzluk ve yasadışı silah anlaşmaları yapmakla suçlanmasının ardından görevden ayrıldı.

On yıl sonra, silah kaçakçılığı suçlamalarından aklandı ancak Menem, hiç mahkum edilmemesine rağmen, şüpheli işlere karıştığı yönündeki yaygın söylentilerden asla kurtulamadı.

Menem, Buenos Aires’in bin 200 kilometre batısında La Rioja eyaletinde yaşayan Suriyeli göçmenlerin avukat oğluydu. 1950’ler ve 1960’larda Peronist Parti’de aktif hale geldi ve 1964’te Peronist Parti’nin İspanya’da sürgünde olan parti kurucusu Juan Perón’u ziyaret etti.

1973-1976 yılları arasında La Rioja’nın valisi olarak görev yaptı.

1976 askeri darbesinin ardından tutuklandı ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı, bu süreyi devlet başkanlığı adaylığını planlamaya adadı.

Serbest bırakıldıktan sonra iki kez daha vali seçildi.

Şık ipek ve keten takımları tercih eden karizmatik bir konuşmacı olan Menem, kendisini 1974’te sürgünden döndükten sonra ölen siyasi akıl hocası Perón’un halefi olarak gördü.

Başkan olduktan bir yıl sonra, rock yıldızı yaşam tarzından ve hızlı arabalara, golfe ve çekiciliğe olan bağlılığından memnun olmayan eşi Zulema Yoma ile sert bir ayrılık yaşadı. Menem, kameralar önünde eşini başkanlık konutundan kovdu.

Kızı Zulemita, ayrılmadan sonra babasına yakın kaldı ve first lady olarak hizmet etti. Ancak Menem daha sonra kendisinden 35 yaş küçük olan ikinci eşi Şilili eski Kainat Güzeli Cecilia Bolocco ile evlenince anlaşmazlıklar yaşandı. 

Bu evlilik Bolocco ile ayrıldıklarını itiraf ettikten birkaç yıl sonra 2011’de boşanmayla sonuçlandı. Şili ve Meksika medyası, Bolocco’nun başka bir erkekle sarıldığını gösteren fotoğraflarını yayınladı.

Menem üçüncü bir dönem için aday olmak istedi ancak mahkemeler aday olamayacağına karar verdi ve iktidarı bıraktıktan kısa bir süre sonra Arjantin’e ekonomik ve siyasi kaos çöktü.

(Sema Kahriman/ medyascope)

Yorumlar:

Yorum Yaz