İsrail, ailelerinden çalınan bebekler için tazminat ödeyecek

İsrail'de 1948 sonrası devletin kurulduğu ilk yıllarda ailelerinden çalınan binlerce bebek için tazminat ödeneceği açıklandı.


 İsrail'in 1948'de devlet haline gelmesinden sonraki ilk yıllarda, özellikle Yemenliler başta olmak üzere diğer Arap ve Balkan ülkelerinden gelen Yahudi göçmenlerin bebeklerinin kaçırılarak çocuk sahibi olamayan Doğu Avrupalı Yahudi ailelere verildiğinin ortaya çıkması üzerine ülke kamuoyunda "çalıntı bebekler" olarak bilinen skandal ile ilgili İsrail Hükümeti çocukları çalınan ailelerin acısını dindirmek adına her bir aileye 200 bin şekel (62 bin dolar) tazminat ödemeyi kabul etti.

"Devletin ilk yıllarında meydana gelen olaylardan duyduğu üzüntüyü" dile getiren hükümet, "Bu duruma düşen ailelerin çektiği ızdırabı da kabul ettiğini" bildirdi

'Bebekleri kendilerinden alınan ailelerin tanınma ve tazminat hakkı geldi'

Ayrıca Başbakan Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, skandalı İsrail tarihindeki "sancılı hadiseler arasında" göstererek, "Bebekleri kendilerinden koparılan ailelerin İsrail Devleti tarafından tanınma ve maddi tazminat alma vakti geldi" dedi.

50 milyon dolar tazminat

Maliye Bakanı İsrail Katz ise konuyla ilgili resmi soruşturmanın "henüz sonuçlandırılmadığını" belirtti. Ancak, söz konusu olayların "devletin yıllıklarına işlendiğini" aktardı.

Kabine toplam 162 milyon şekel (50 milyon dolar) tazminatı onayladı

Aileden koparılan çocuğun akıbeti resmi olarak bilinmeyen her bir aileye 200 bin şekel verilecek. Bugünkü kur üzerinden her bir aileye ödenecek tazminat 62 bin dolara denk geliyor.

İsrail'in 'çalıntı bebekleri'

Aktivistler ve aile üyeleri, onlarca yıldır İsrail'in 1948'de devlet haline gelmesinden sonraki ilk yıllarda, özellikle Yemenliler başta olmak üzere diğer Arap ve Balkan ülkelerinden gelen Yahudi göçmenlerin bebeklerinin kaçırılarak çocuk sahibi olamayan Doğu Avrupalı Yahudi ailelere verildiğini iddia ediyordu.

Söz konusu suçlamaların ardından harekete geçen İsrail yönetimi, yürütülen üç farklı soruşturmanın ardından bebeklerin kötü yaşam koşulları nedeniyle öldüklerini belirten bir açıklama yaptı.

72 yıl önce 50 bin Yemenli Yahudi İsrail'de mülteci kamplarına götürülmüştü

İsrail devletinin kurulmasının akabinde, 1949 ve 1950 yılları arasında yaklaşık 50 bin Yemenli Yahudi, bu bölgede kurulan mülteci kamplarına götürülmüştü.

Ancak aileler, bebeklerinin öldüğünü söyleyen doktorlardan ölüm sertifikası veya öldüğü iddia edilen bebeklerin naaşlarının teslim edilmesini istediğinde bu talepleri reddedildi.

Son yıllarda iddialara yanıt bulacağına söz veren hükümet 2016'da ise 'çalıntı bebeklerle' ilgili devlet arşivlerinde yer alan 200 binin üzerindeki belgeyi internet üzerinden kamuya açtı.

Çalınan bebeklerin sayısının 5 bine yakın olduğu tahmin ediliyor.

(Melis Özoğlu-EuroNews/ AFP)

Yorumlar:

Yorum Yaz