İspanya'da Faşist diktatör Franco'nun son heykeli de kaldırıldı

İspanya'yı yaklaşık 40 yıl boyunca diktatörlükle yöneten Francisco Franco'nun ülkenin Kuzey Afrika'da bulunan şehri Melilla'daki son heykeli de kaldırıldı.


İspanya'yı yaklaşık 40 yıl boyunca diktatörlükle yöneten Francisco Franco'nun 1978'deki ölümünden 3 sene sonra dikilen ülkenin Kuzey Afrika'da bulunan şehri Melilla'daki son heykeli de kaldırıldı.

Belediye işçileri herhangi bir taşkınlık olayı yaşanmadan tuğla bir platform üzerine kurulu heykeli bir kepçe, vinç ve zincirler yardımıyla yerinden sökerek kamyona yükledi. Söz konusu heykel Franco'nun Kuzey Afrika'daki Berberi kabileleriyle İspanya arasında 1920'lerde cereyan eden Rif Savaşı anısına yapılmıştı.

Şehrin eğitim ve kültür elçisi Elena Fernandez Trevino heykelin kaldırılması sonrası yaptığı açıklamada, "Bugün Melilla için tarihi bir gün. Artık Avrupa topraklarında diktatör Franco'nun kamuya açık gösterilen bir heykeli kalmadı." diye konuştu.

İspanya meclisinde heykelin kaldırılmasına tek karşı çıkan siyasi grup aşırı sağcı Vox olmuştu. Vox milletvekilleri söz konusu heykelin Franco'nun askeri başarısı sebebiyle yapıldığını, siyasi kimliğiyle alakalı olmadığını savundu.

İspanya'da 2007 yılında çıkarılan Tarihi Bellek yasası ile Franco'ya ait tüm izler siliniyor. Söz konusu yasa, Franco'ya ait ve kamuya açık devlet eliyle yaptırılan tüm heykellerin kaldırılmasını da içeriyor.

Ülkedeki sosyalist partiler sosyalist İspanya'yı 1936-1975 yıllarında yöneten diktatör Franco'nun izlerini silmek için 16 ay boyunca mecliste yoğun çaba harcamıştı.

Francisco Franco kimdi?
Francisco Franco, 1937'de fotoğraflandıTELİF HAK
Sunum beyaz boşluk
  • 1926'da 33 yaşında İspanya'nın en genç generali oldu
  • 1936'da solcu Halk Cephesi'nin seçilmesinden sonra, Franco ve diğer generaller üç yıllık bir iç savaşı ateşleyen bir isyan başlattı.
  • Nazi Almanyası ve Mussolini'nin İtalya'sının yardım ettiği Franco, 1939'da iç savaşı kazandı ve kendisini devlet başkanı ilan ederek bir diktatörlük kurdu - "El Caudillo"
  • Franco, 1975'teki ölümüne kadar iktidarı sıkı bir şekilde tuttu ve ardından İspanya bir demokrasi oldu.
 (EuroNews/BBC)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz