Tek doz aşıya FDA'dan onay: Yüzde 66 etkili

Covid-19'dan 500 bin kişinin öldüğü ABD'de Johnson & Johnson'ın ürettiği tek doz aşıya ABD Gıda ve İlaç Dairesi yüzde 66 etkili bularak, kullanımına onay verdi.


Tek seferlik Johnson & Johnson koronavirüs aşısının ABD düzenleyicileri tarafından yapılan bir inceleme, özellikle ağır vakalara karşı güvenli olduğunu buldu.

Üçüncü bir Covid-19 aşısının ABD'de, muhtemelen bu hafta sonu kadar erken bir tarihte onaylanmasının önünü açıyor.

Aşı, dondurucu yerine buzdolabında saklanabildiğinden, Pfizer ve Moderna'ya uygun maliyetli bir alternatif olabilir.

İnceleme büyük ölçüde olumluydu ancak diğer ikisinden daha nüanslıydı.

Gıda ve İlaç Dairesi, Johnson & Johnson aşısının hem semptomatik hem de ağır hastalıkları azaltmada "bilinen faydaları" olduğunu buldu.

ABD, Güney Afrika ve Brezilya'da yürütülen aşı denemelerinden elde edilen sonuçlar, virüsün en kötü sonuçlarına karşı etkinliğinin "benzer şekilde yüksek" olduğunu ancak genel korumanın, virüs varyantlarının baskın hale geldiği Güney Afrika ve Brezilya'da daha düşük olduğunu buldu.

Veriler, ciddi hastalıkları önlemede% 85'ten fazla etkili olduğunu, ancak orta dereceli vakalar dahil edildiğinde genel olarak yalnızca% 66 etkili olduğunu gösterdi.

Tek doz Johnson & Johnson aşısı% 66 etkilidir

Özellikle, aşıyı alan katılımcılar arasında ölüm olmadı ve aşıdan 28 gün sonra hastaneye kaldırılmadı.

Harici bir uzmanlar komitesi Cuma günü toplanarak FDA'nın aşıya yetki verip vermemesi konusunda tavsiyede bulunacak ve muhtemelen ABD'de aşı bulunurluğunun artmasına katkıda bulunacak.

Salı günü Johnson & Johnson, aşının onaylanmasının ardından dört milyondan fazla doz verebileceğini söyledi.

Şirket, Haziran ayı sonuna kadar ABD'ye 100 milyon doz tedarik etme anlaşması uyarınca, Mart ayı sonuna kadar toplam 20 milyon doz teslim etmeyi planlıyor. (BBC)

Yorumlar:

Yorum Yaz