Beyaz Saray’da Toplumsal Cinsiyet Politika Konseyi Kuruluyor

Gizli lideri Hillary Clinton olan Konseyin eş başkanı Jennifer Klein “Sadece bir konsey değil, aynı zamanda cinsiyet eşitliği için devlet çapında bir yaklaşım benimseme planı” dedi. Konseyin çalışmalarına başlaması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzası bekleniyor.


Beyaz Saray’da önümüzdeki günlerde faaliyete geçmesi beklenen Toplumsal Cinsiyet Politika Konseyi, toplumsal cinsiyet sorunlarının Biden ve Harris yönetiminin tüm politikalarının merkezinde yer almasını sağlayacak.

Konseyin kökleri daha önceki dönemlere dayanıyor ancak yeni bir isim, yeni bir yapı, tam zamanlı bir lider ve daha geniş bir kadro, toplumsal cinsiyet sorunlarının yönetimin yaptığı neredeyse her şeyin merkezinde yer almasını sağlayacak.

ABD'nin etkili gazetelerinden New York Times'ta yer alan habere göre,  Toplumsal Cinsiyet Politika Konseyi, Ekonomi Danışmanları Konseyi ve Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere tüm bürolarda üst düzey temsile sahip olmayı planlıyor.

Ayrıca, ulusal güvenlik, sağlık hizmetleri ve ekonomi gibi, Amerikalıların yaşamına dokunan tüm meseleler üzerinde çalışarak, hükümetteki her kurumla doğrudan işbirliği yapacak. Kadınların profesyonel ve kişisel olarak yükünü daha da artıran iki krizin (pandemi ve ekonomik gerileme) ortasında, Toplumsal Cinsiyet Politikası Konseyi, Başkan Biden’ın gündemini şekillendirmede kritik bir rol oynayacak.

Konseye iki eş başkan liderlik edecek: Uruguay eski büyükelçisi Julissa Reynoso ve Hillary Clinton’ın eski kıdemli danışmanı Jennifer Klein.

Bu, iki kadının birlikte ilk çalışması değil. Reynoso ve Klein kariyerlerine aynı hukuk firmasında avukat olarak başladı. Klein, 25 yıldan fazla bir süredir feminist örgütlerde çalıştı ve Reynoso daha önce Dışişleri Bakanlığı’nda görev yaptı. Aynı zamanda akıl hocaları da ortak: Hillary Clinton.

Klein ve Reynoso’nun mücadele alanları şimdiden belirlenmiş durumda. Örneğin, cinsiyete dayalı şiddeti ele almak için ulusal bir plan görmek istiyorlar ve federal hükümetin kadın çalışanlar için işyeri politikalarını iyileştirmesini ve ülke çapındaki diğer işverenlerin de aynısını yapması için bir model görevi görmesini istiyorlar. Ayrıca Biden yönetiminin ekonomik iyileşme programının temel bileşenlerini, özellikle de bakım hizmetlerini finanse etmek için harekete geçirmeye yardımcı olacaklar.

“Devlet çapında bir yaklaşım”

Klein, eş başkan olarak konseye atanmasının ardından verdiği ilk röportajda, “Bu sadece bir konsey değil,” dedi. “Cinsiyet eşitliği için devlet çapında bir yaklaşım benimseme planı.”

Böylelikle Klein, geleneksel olarak kadın sorunları olarak görülen politika alanlarının – ücret farkı, cinsel taciz, üreme sağlığı ve çocuk bakımı – yönetimin iklim değişikliği veya altyapı gibi daha geniş önceliklerinden ayrılmayacağını açıkladı.

Hillary Clinton, “Konsey kesinlikle kritik bir ilk adım” dedi. “Hükümetin geri kalanına, kadınların karşı karşıya olduğu türden endişeleri, özellikle de pandemi sonrasında, entegre etmenin ne kadar önemli olduğuna sürekli dikkat edileceğine dair çok net bir politika mesajı veriyor.”


Yorumlar:

Yorum Yaz