22 yaşındaki öğrenci Hindistan'ın en genç belediye başkanı seçildi

Arya Rajendran, Hint Marksist Partisi belediye seçimlerini kazandıktan sonra Hindistan tarihinin en genç belediye başkanı oldu.


600 bin nüfuslu Kerala eyaletinin belediye başkanı seçilen Sree Narayana Guru Açık Üniversitesi öğrencisi sosyalist Arya Rajendran, başkanlık seçimlerine hazırlanabilmek için Şubat ayı başlarında Kerala Dijital Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Üniversitesi (Dijital Üniversite) ve Kerala Yerel Yönetim Enstitüsünde kurslara katıldı.

Başkanlıkta henüz bir ayını bile doldurmayan  ama sanki bunu hayatı boyunca bu işi yapıyormuş gibi davranış sergileyen Kerala eyaleti, Thiruvananthapuram'daki (eski adıyla Trivandrum) belediye binasında büyük bir ahşap masanın arkasında oturan Arya Rajendran, 22 yaşındaki Hindistan tarihinin en genç belediye başkanı.Arya Rajendran'nın makam masasının önünde, şikayetlerini dinlemesi gereken kent sakinleri için üç sıra sandalye yer alıyor.

Hindistan'ın en gen belediye başkanı ,daha henüz görevinin ilk günlerinde oğlu ile birlikte makamına gelen bir kadının çok gürültü yapan bir otelle ilgili şikayetini dinler, daha sonra, bir idari evrak imzalatmak için yaşlı bir kadın büyük güçlükle ilk sıradaki sandalyeye oturur. 

Bu arada bir belediye görevlisi kapıda belirir, ona danışmaya başladığı bir dosya verir. Arya Rajendran herkese dikkatini vermeye çalışıyor. Öyle ki çalan iki telefonu ve omzunun arkasından telefon eden bir asistanını dinlerken bile  karşısındaki hemşehrisinin sorunuyla ilgilenmeye çalışıyor.

Genç kadın, fırsat bulabilirse gece  evinde matematik derslerini gözden geçirmeye çalışacak. Arya Rajendran "Günde on iki saatten fazla çalışıyorum ama mutluyum, henüz daha işin başındayım. Bu kent için, övzellikle de yoksul halk için yapacak çak işin var" diyor.
(la Figora/ thehindu.com- çeviri: Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz