Avrupa Konseyi ve ABD Başkanı Biden'den İstanbul Sözleşmesi iptaline tepki

Avrupa Konseyi ve ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi. Tepki açıklamalarında Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ülkede geniş destek bulan sözleşmeden herhangi bir parlamento tartışması olmaksızın çekilme kararı almış olmasından büyük üzüntü duyuyoruz” denildi


Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi‘nden Cumhurbaşkanı kararı ile çekilmesi uluslararası alanda tepki çekmeye devam ediyor. Avrupa Konseyi liderleri tarafından bir açıklama yayımlandı. Açıklama Avrupa Konseyi’nin dönem başkanlığını yürüten Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rik Daems ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric tarafından yapıldı.
 
DW Türkçe’de yer alan habere göre, Türkiye’nin on yıl önce anlaşmayı parlamentosunda onaylayarak kabul eden ilk Avrupa Konseyi üye ülkesi olduğunun anımsatıldığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ülkede geniş destek bulan sözleşmeden herhangi bir parlamento tartışması olmaksızın çekilme kararı almış olmasından büyük üzüntü duyuyoruz” denildi.
 
Açıklamada, “Sözleşmenin amacının kadına yönelik şiddeti önlemek, mağdurları korumak ve failleri kovuşturmak olduğunu hatırlıyoruz. Sözleşme kadınların temel bir insan hakkı olan şiddetten uzak bir yaşam hakkını savunmaktadır” ifadeleri yer aldı.
 
Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Sözleşmeden ayrılmak, Türkiye’yi ve Türkiye’deki kadınları şiddetle mücadelede hayati bir araçtan mahrum bırakacaktır. Bu nedenle yetkilileri İstanbul Sözleşmesi’nin getirdiği kadınları şiddetten korumaya yönelik uluslararası sistemi zayıflatmamaya çağırıyoruz” diye vurgulandı.
 
AB karardan geri dönmeye çağırdı
 
Kararla ilgili yazılı açıklama yapan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de “Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararına anlam veremediğimizi ve bundan derin bir üzüntü duyduğumuzu dile getirmekten başka elimizden bir şey gelmez. Türkiye’yi kararından dönmeye çağırıyoruz” dedi.
 
Josep Borrell’in açıklamasını kenti Twitter hesabında paylaşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise “Kadınlara yönelik şiddet tolere edilemez. Kadınlar korunmaları için güçlü bir yasal çerçeveyi hak ediyor. İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyorum ve imzacı tarafları sözleşmeyi onaylamaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.
 


‘Cesaret kırıcı bir geri adım’
 
ABD Başkanı Joe Biden’dan da Türkiye’nin Sözleşme’den çekilmesiyle ilgili bir açıklama geldi.Türkiye’nin adımını “derin hayal kırıklığı” olarak niteleyen Joe Biden, konuyla ilgili düşüncelerini yazılı açıklamasında dile getirdi.
 
Joe Biden bunun kadınlara şiddeti sona erdirme konusundaki çabalarda geri adım olduğunu kaydetti. 
 
Amerika’nın Sesi ‘nde yer alan habere göre Joe Biden yazılı açıklamasında, “Ülkeler kadınlara yönelik şiddetin sona ermesi konusundaki taahhütlerini güçlendirmeli ve yenilemeli, kadınları korumaya yönelik ve ihlal edenleri sorumlu tutan uluslararası anlaşmaları reddetmemeli” dedi.
 
ABD Başkanı, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle ilgili, “Bu, küresel çapta kadınlara karşı şiddeti sona erdirme konusundaki uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım” nitelemesinde de bulundu.

Yorumlar:

Yorum Yaz