Halen 20 ülkede 'tecavüzcünle evlen' yasaları yürürlükte

Birleşmiş Milletler'in raporuna göre, dünyanın 20 ülkesinde "tecavüzcünle evlen" yasaları faillerin adaletten kaçmasına izin veriyor.


Raporu Yayımlayan BM Nüfus Fonu (UNFPA) İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem, bu tür yasaların yürürlükte olmasını  çok yanlış bulduğunu ve  ve “kadınları boyun eğdirmenin bir yolu”olarak gördüğünü söyledi.

BM'nin yıllık dünya nüfus durumu raporuna göre, yirmi ülke hala tecavüzcülerin kurbanlarıyla cezai kovuşturmadan kaçmak için evlenmelerine olanak tanıyor.

Rusya, Tayland ve Venezuela, saldırıya uğradıkları kadınlarla veya kızlarla evlenirlerse erkeklerin tecavüz mahkumiyetlerinin bozulmasına izin veren ülkeler arasında yer alıyor.Raporu Çarşamba günü yayınlayan BM Nüfus Fonu (UNFPA) İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem, bu tür yasaların “derinden yanlış” olduğunu ve “kadınları boyun eğdirmenin bir yolu”olduğunu söyledi.

“Hakların reddi yasada korunamaz. ’Tecavüzcünle evlen' yasaları suçluluk yükünü mağdura kaydırır ve suçlu olan bir durumu temizlemeye (starilize etmeye) çalışır.”

EQUALITY NOW BÖLGE DİREKTÖRÜ DABBOUS: BU YASALARI DEĞİŞTİRMEK ÇOK ZOR

UNFPA raporunda yer alan "Eşitlik Şimdi" Equality Now'ın Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Direktörü Dima Dabbous, yasaların “Kadınların bedensel özerkliğe sahip olması gerektiğini ve ailenin mülkü olduklarını düşünmeyen bir kültürü yansıttığını " söyledi. Bu, cinsellik ve onurun birbirine karıştığı aşiret ve modası geçmiş bir yaklaşımdır.”“Tecavüz yasalarını değiştirmenin çok zor olduğunu, ancak imkansız olmadığını belirten Dabbous, Fas'taki yasanın, tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda kaldıktan sonra genç bir kadının kendini öldürmesi üzerine ülkede yaşanan öfke patması karşısında  yasanın  yürürlükten kaldırıldığını söyledi.  Dabbous, Fas'tan sonra Ürdün, Filistin, Lübnan ve Tunus'un da" tecavüzcünle Evlen" yasalarını yürürlükten kaldırdığını sözlerine ekledi.

KUVEY'TE YASA HALA YÜRÜRLÜKTE

Bununla birlikte, Kuveyt hala bir failin kurbanıyla yasal olarak vasisinin izniyle evlenmesine izin veriyor. 

Rusya'da, fail 18 yaşına ulaştıysa ve 16 yaşın altındaki bir reşit olmayan biriyle yasal tecavüz yaptıysa, kurbanla evlenirse cezadan muaftır.

Tayland'da, fail 18 yaşın üzerindeyse ve mağdur 15 yaşın üzerindeyse, suçu “kabul ederse” ve mahkeme evlilik izni verirse, evlilik tecavüz için bir çözüm olarak kabul edilebilir.UNFPA İCRA DİREKTÖRÜ KANEM: KADINLARI ALT EDEN EVLİLİK YASALARININ KÖK SALMASI ÇOK ZOR 

43 ülkenin evlilik tecavüzünü suçlayan bir yasaya sahip olmadığını bildiren UNFPA Direktörü  Dr. Natalia Kanem,kadınları alt eden evlilik yasaları ve uygulamalarının yaygın ve kök salması zor olduğuna işaret etti.

Kanem'e göre,  bu zorluğa rağmen kadınların ve kızların, engelli insanların ve çeşitli cinsel yönelimlerin engellendiği tek yollardan uzaktırlar.

Bedensel özerkliğe odaklanan raporda kadıların vücutları hakkında şiddet veya zorlamadan arınmış seçimler yapma yeteneğinden yoksun olduğunu dikkat  çekildi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun raporunda;   57 ülkedeki kadınların yaklaşık yarısının (yüzde 45) eşleriyle seks yapmak, gebeliği önleyici koruyucu kullanmak veya sağlık hizmeti almak için Evet veya Hayır deme hakkından mahrum bırakıldığı vurgulandı.

Mali, Nijer ve Senegal'de durum özellikle üzücü. 10 kadından birinden daha azı sağlık, kontrasepsiyon ve eşleriyle seks konusunda kendi kararlarını verir.KANEM: YÜZ MİLYONLARCA KADIN VE KIZIN HAYATLARI BAŞKALARI TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

Kanem,” kadınların neredeyse yarısının hala seks yapıp yapmama, kontrasepsiyon (gebelikten korunma) kullanma veya sağlık hizmeti alma konusunda kendi kararlarını verememesi hepimizi kızdırmalı. Özünde, yüz milyonlarca kadın ve kız kendi bedenlerine sahip değil. Hayatları başkaları tarafından yönetiliyor" dedi.

ENGELLİ  KIZ VE ERKEKLERİN CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALMA ORANI  ÜÇ KAT DAHA FAZLA

Dr. Natalia Kanem'in rapordan aktardığına göre, 30'dan fazla ülke kadınların ev dışındaki özgürlüğünü kısıtlarken, engelli kız ve erkeklerin cinsel şiddete maruz kalma olasılığı yaklaşık üç kat daha fazla ve kızlar en büyük risk altında.

"BEDENSEL ÖZERKLİK EĞİTİMLE GELİŞİR"

Raporda, eğitimin bedensel özerkliği geliştirmenin anahtarı olduğu, yasaların değiştirilmesi gerektiği ve sosyal normların daha dengeli bir cinsiyet haline gelmesi gerektiği belirtildi. Raporda, ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcılarının da bu bağlamda kritik roL oynadığına iiaret ediliyor. 

UNFPA İcra Direktörü Kanem, bedensel özerkliğin reddedilmesinin;  eşitsizlikleri güçlendiren ve cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan şiddeti sürdüren kadın ve kızların temel insan haklarının ihlali olduğuna vurgu yaparak hükümetlere kadınların ruh ve bedenlerinin yok edilmesine daha fazla göz yummayın" diye seslendi. 
(KAZETE; Equality Now sitesinden derledi)

Yorumlar:

Yorum Yaz