Çiftçilere su uyarısı!

Prof. Dr. Jepensen, Bandıma daki konferansta geleceğin altınının su olacağına dikkat çekerken, çiftçileri salma su yerine damlatma suyu kullanmaları için uyardı


22. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali 7_yy_bandirma_supqaneli.jpgkapsamında, “Kuşgölü ve Doğa Koruma” konusunda düzenlenen panelde, Türkiye’nin ikinci millî parkı olan Kuşcenneti’nin son durumu masaya yatırıldı.

Bandırma Belediyesi’nce, "22.Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali" kapsamında düzenlenen "Kuşgölü ve Doğa Koruma" temalı panele konuşmacı olarak katılan İç Sular Ekolojisti (Limnolog) Prof. Dr. Eric Jepensen geleceğin altınının su olacağına dikkat çekti.

Prof. Dr. Jepensen, "2050’li yıllara geldiğimizde, dünyada 50 milyar insan yaşayacak. Yağmur dağılımlarında farklılıklar var. Bazı bölgelerde ciddi azalmalar var. Eğer sulamada bu kadar hor davranırsak, Türkiye’de tarım yapılamaz hale gelecek" dedi.

"Isınan ve kurak bir dünya bizi bekliyor" diye konuşan Prof. Dr. Jepensen, önemli uyarılarda bulundu:

"Tetkiklere göre, Türkiye’de tarım alanları 2080 yılında daha da sararıyor. Bir kısmında sulama yapılacak, bir kısmında yapılamayacak. Güzel alanları kaybetme riski ile karşı karşıyasınız. Şimdiden tedbir alınmalı. Salma su yerine, damlatma su kullanmalısınız. Su yönetiminde akılcı kullanımları yapmazsanız, bulanık su telefler getirecek. Şimdi harekete geçme zamanı. Küresel düşünüp, bölgesel çalışmalıyız."

Kuş Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem, ülkemizin doğal güzellikler arasında ayrı bir yeri bulunan Bandırma Kuşcenneti Milli Parkı’na neden Kuşcenneti ismi verildiğini anlattı.

Ortadoğu Teknik Ünivesitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meryem Beklioğlu, sulak alanlar için yeterli ve kaliteli suya gereksinim bulunduğuna dikkati çekti ve “Bandırma Körfezi’nde, yılın 11 ayı esen poyraz rüzgarından da etkilenip, sürekli bulanıyor. Bu da kuş türlerindeki azalmaya neden oluyor.” diye konuştu.

Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Özmetin de, yöre halkının Kuşgölü’nü sevmesi gerektiğinin altını çizerken, “Kuşgölü, sanayicinin iştahını kabartıyor, bu tesislerin atıklarının ciddi anlamda denetlenmesi gerekir” dedi.

Yorumlar:

Yorum Yaz