Belediyede kadınlara dönüşümlü izin

İzmir de Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını organize eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin kadın çalışanlarına ilk kez iki gün dönüşümlü 8 Mart izni verilidğini açıkladı


8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir ilki 8_YY_BELED__YEDEN_KAINLARA_D__N____ML_____Z__N.jpggerçekleştirdiklerini de söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk kez belediyede çalışan kadınlara dönüşümlü olmak üzere, düzenlediğimiz etkinliklere katılabilmeleri için 8 ve 9 Mart tarihlerinde ücretli izin verdik. Sadece bir günü değil, 365 günü kadınlar günü yapmak istiyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr.Türkegül Kocaoğlu ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törene ve sonrasındaki yürüyüşe katıldı.

Çeşitli kadın kuruluşlarından yüzlerce kadının katıldığı tören, Başkan Kocaoğlu ile eşi Dr.Türkegül Kocaoğlu’nun Atatürk Anıtı’na birlikte çelenk koymaları ile başladı.

KADINLARIN TEK İSTEĞİ EŞİTLİK

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Pelin Erda, kadınların tek isteğinin eşitlik olduğunu vurgulayarak, “100 yıldır kutlanan bu özel güne rağmen, erkeklerle sadece kağıt üzerinde eşitiz. Eğitimsiz ve işsiz grupların en başında ne yazık ki kadınlar yer alıyor” dedi.

İKKB Dönem Başkanı, Baykal a yakınlığı ile bilinen eski CHP milletvekili Türkan Miçooğulları, kadınlar olarak artık mücadele etmek yerine “sahip olmayı” istediklerini söyledi.  

Başkan Aziz Kocaoğlu ise, ülkemizde kadınlara yönelik şiddetin son dönemde çok arttığını hatırlattı. Şiddetin birçok sebebi olduğunu ifade eden Kocaoğlu, “Bunun tedbirini alarak, ortadan kaldırmak için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Komşuluk, akrabalık ilişkileri içinde birbirimizi kollamalıyız” dedi.

İzmir’deki kadınların daha ayrıcalıklı ve özgür yaşadığını söyleyen Kocaoğlu, “Kadınlarımız, yaşamın içinde ve sosyal kültürel alanlarda yoğun faaliyette ama yeterli değil. Başta siyaset olmak üzere hayatın içinde daha çok olmalılar. Kadın, hayatın içinde ne kadar olursa, kent ve ülke o kadar kalkınır” dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Kocaoğlu ve eşi Dr.Türkegül Kocaoğlu, alanı dolduran yüzlerce kadınla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Alanı’ndan Kültürpark’a kadar yürüdü. 

Yorumlar:

Yorum Yaz