Van’da ‘kadın kurulu’ oluşturuldu

Van İl Özel İdaresi kadın çalışanları bir araya gelerek, özel idare bünyesinde kadın kurulunu oluşturdu


 İl Genel Meclisi kadın üyeleri öncülüğünde Van Özel İdare Meclis Toplantıvanda_kadin_kurulu_olusturuldu.jpg Salonu nda yapılan toplantıya İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı, BDP Meclis Grup Başkanı Aynur Tarhan ve Özel İdare bünyesinde çalışan kadınlar katıldı.

Toplantıda konuşan İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı, kurulun oluşturulma amacının, hizmet götürme anlamında kadınların görünebilir kılınması olduğunu kaydetti.

Kadınların meclis kararlarındaki oranı ve toplusal farkındalık yaratmak istediklerini de belirten Varlı, Türkiye"de toplumsal yaşam alanında kadınların ikinci planda tutulduğunu belirterek, “Hukuki anlamda bir eşitli olduğu belirtilse de aslında bu hiç bir zaman gerçekleşmemiştir. Toplumsal anlamda kadın erkek eşitliği sağlanamamıştır" deyerek, Türkiye nin demokratikleşmesi açısından kadın temsiliyetinin önemine değindi.

Varlı nın konuşmasının ardından, Van Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (VAKASUM) sorumlusu Sosyolog Ceyhan Timur, tarafından "Toplumsal Cinsiyet" başlığı altında kadın ve erkeğin misyonu, rolleri ve toplumda kadın bakışı konuları hakkında seminer verdi.

Yorumlar:

Yorum Yaz