İşitme engellilerine lokal

İzmir'de 800 işitme engellinin dayanışma ve sorunlarını paylaşabilecekleri lokal açıldıVali Yardımcı Haluk Tunçsu ve Konak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tunçağ'ın konuşmalarını işaret lisanı tercümanı Emel Kosova işitme engelli vatandaşlara aktardı.

İzmir Sağırları Koruma ve Kalkındırma Derneği Lokali Hatay semtinde açıldı. Açılış törenine Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Konak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tunçağ, Dernek Başkanı Metin Atak, CHP Konak İlçe Başkanı Uğur Yelekli, İzmir Valiliği Engelliler Merkezi Koordinatörü Rıza Mutkili ve Konak Belediyesi Meclis üyeleri katıldı.
Açılan dernek lokali, işitme engelli vatandaşların işitme lisanı eğitimi, bilgisayar eğitimi, okuma yazma kursları, spor okulu faaliyetlerin yanı sıra özel toplantılara da ev sahipliği yapacak. İzmir'de işitme engelliler lokali olarak bir ilk olan 300 kişilik salonda, işitme engelli vatandaşlar boş zamanlarında kendileri gibi işitme engelli bireylerle bir araya gelme olanağı bulacak. Engelli vatandaşların sosyal yaşamlarında olumsuz şartlardan kurtulup bir arada olması sağlanacak.
İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu yaptığı konuşmasında, İzmir'de sadece işitme engelli olarak 800 aşkın yurttaş olduğunu vurguladı ve bu vatandaşların boş zamanlarını değerlendirebilecekleri kendi lokallerini açmalarının hayata bağlılıklarını gösterdiğini söyledi.
Konak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tunçağ kentin yaşam alanlarında engelli vatandaşlara daha rahat bir hayat sürdürmek için çalıştıklarını belirtti. Tunçağ; "Engelli vatandaşların sosyal problemlerinin üstesinden gelmek için açtığımız lokal gibi alanların çoğaltılması gerekiyor" dedi.


Yorumlar:

Yorum Yaz