İmret: Beni görevden almakla halkı cezalandırdılar

İçişleri Bakanlığının görevden aldığı, 8 günlük dışarı çıkma yasağında 21 kişilin öldüğü Cizre'nin kadın belediye başkanı konuştu


Şırnak'ın Cizre İlçe Belediye Başkanlığı görevinden İçişleri Bakanlığı tarafından alınan Leyla İmret, 8 günlük sokağa çıkma yasağı sırasında 21 kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyerek, "Ölümlerin ve olayların yaşandığı Nur Mahallesi'nde oturduğum için beni görevden alarak halkı cezalandırdılar kendilerince" dediİçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, görevden alınma kararına tepki gösterdi. 

Görevden alınmasının şahsında Cizre halkının cezalandırıldığını öne süren HDP'li Leyla İmret, "Bu kesinlikle kabul edilemez. Çünkü son olaylara bağlantılı olarak halkı cezalandırmak, halkın iradesini görevden alma gibi kararlar, kabul edilemez. Havuz medyasının yaptığı son haberlerde savaş vesaire gibi benim sözlerim çarpıtılarak, doğru olmayan bu haberlerle görevden alındım. Bunun itirazını yapacağım. Bu şekildeki bu kararı kabul etmiyoruz. Bu karar çok yanlıştır. 8 günde 21 kişinin hayatını yitirmesi, özellikle benim de Nur Mahallesi'ndeki ailemin yanında oturmam, görevden alınmama sebep oldu. Halka yapılan bir hakarettir. Benim şahit olduğum şeyler hiç bir yerde, hiç bir şekilde yaşanmamıştır. İnsanlar susuzluktan kırılıyordu, temel ihtiyaçları karşılayamaz durumdaydı. Cenezeler defnedilemiyordu, ambulanslar gelemiyordu. Bu şekilde, böyle bir politika uygulanıyordu. Böylesi bir yaklaşım sözkonusu. Kendilerince beni görevden alarak halkı cezalandırmak istediler. Bu çok yanlış bir karar, halka karşı yapılan bir saygısızlıktır" dedi. (Cumhuriyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz