Alo Şiddet, memuriyetten atılan kadına muhtaç oldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun Kadın Politikaları Daire Başkanlığını feshetmesi ve kadın çalışanları ihraç etmesi üzerine şiddete maruz bırakılan kadınlara destek durdu.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun Kadın Politikaları Daire Başkanlığını kapatarak, kadın çalışanları ihraç etmesi sonucunda, şiddete maruz kalan, desteğe ihtiyacı olan kadınlar ulaşacak bir yer bulamıyor. Belediyede 7 yıl önce çalışan Makbule Altıntaş, bir erkek tarafından aranarak, Alo Şiddet Hattı’nda çalışması istendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum Cumali Atilla’nın, Kadın Politikaları Daire Başkanlığını feshetmesi ve kadın çalışanları ihraç etmesi, şiddete maruz bırakılan kadıların destek almasına engel oluyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın Konuk Evi’nde 2008 ile 2010 yılları arasında yönetici olarak çalışan Makbule Altıntaş, 7 yılın ardından belediyeden ‘Alo Şiddet Hattı’ndan bir erkek tarafından aranarak hizmet için çağrıldı. Bu durum da ‘Alo Şiddet Hattı’nda erkeklerin çalıştığını ortaya çıkardı.

Kadın çalışan bırakmayınca eski çalışanı aradı

Dün sabah saatlerine Alo Şiddet Hattı’na gelen bir ihbarın ardından ihbarı yapan kadın ile görüşme yapılabilmesi için bir kadın çalışan arayan kayyım, Makbule Altıntaş'ı arayarak belediyeye gelmesini istedi. 7 yıl önce işten ayrılan Makbule ise bu durumu şu sözleriyle değerlendiriyor: “Biz işimizi çok iyi ve ciddiyetle yapıyorduk. Ondan olacak ki bugün kayyım bize ihtiyaç duyup arıyor.”

‘Kayyum kadınları şiddetle karşı karşıya bıraktı’

Yedi yıl önce; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki işinden ayrılmasının ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde ekonomist olarak çalışmaya başlayan Makbule, yerine kayyum atanmasıyla 677 sayılı KHK ile ihraç edilmişti.

İşten atılmasının ardından Tüm Bel Sen Mardin Şube yöneticisi olarak mücadelesini devam ettiren Makbule, 7 yıl sonra hizmet için belediyeden aranmasını şaşkınlıkla karşılıyor. Eski çalışanların yerini kimsenin tutamayacağını söyleyen Makbule, “Biz işimizi iyi yapıyorduk. Her gelen ihbar ile itina ile ilgilenir, en doğru hizmeti vermenin yollarını arardık. Bugün görüyoruz ki kayyım bir sistem oturtamamış ve hizmet vermekte sıkıntı yaşıyorlar. Bu hali ile kadınları şiddete mahkum ettiler. Gelen ihbarlar ile ne düzeyde ilgilendikleri muamma ama ne olursa olsun biz kadın dayanışmasından ve mücadelemizden geri adım atmayacağız” ifadelerine yer verdi.

‘Ciddiyetsiz çalışılıyor’

İhraçlar ve işten atılmalar ile geri adım attıramayacaklarına değinen Makbule, “Alo Şiddet Hattı’na gelen her ihbar çok önemlidir ve o ihbarlar ile nasıl ilgilendiklerini öğrenmek kadınlar olarak hakkımızdır. Her gün onlarca kadın katlediliyor, sokak ortasında darp ediliyor. Biz artık bunlara tanık olmak istemiyoruz. Bir an önce eski belediye çalışanlarının tümünün işine devam etmesi gerekiyor. Biz ihraç edilenler ülkenin gidişatından kaygılıyız. 7 yıldır belediyeden ayrılmış bir çalışanın aranması ne kadar ciddiyetsiz bir çalışma tarzının olduğunu açıkça göstermektedir” dedi.

Şiddete maruz kaldığı için arayan kadının daha sonra Diyabakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (DİKASUM) yönlendirildiği belirtildi. (gazetesujin)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz