Kayyım, belediyede 'kadına dair' herşeyi yoketti

Batman Belediyesi Kayyımının son icraatı görevden uzaklaştırılan DBP’li yönetim döneminde kadınlar için inşa edilen Kadın Spor Kompleksi’ndeki tabelada yazan “kadın” ibaresini ve logosunu kaldırmak oldu.


Görevden alınan DBP'li Belediye Başkanı Sabri Özdemir'in yerine Kayyım olarak  atanan  Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Belediyesi Kadın Spor Kompleksi’ndeki tabelada yazan “kadın” ibaresini kaldırarak, tesisi karma haline getirdi. Görevden uzaklaştırılan DBP'li Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Semra Güneş, “Kazandığımız bu kazanımları tekrar kadının örgütlü mücadelesiyle geri alacağız” dedi.Batman Belediyesi kayyımı Ertuğ Şevket Aksoy, 2014 yılında Tilmerç Mahallesi’nde kadınlar için inşa edilen Batman Belediyesi Kadın Spor Kompleksi’nin tabelasındaki “Kadın” kelimesini çıkardı. Tabelanın Kürtçesi ise kaldırılarak sadece “Batman Belediyesi Spor Kompleksi” tabelası asıldı. DBP’li Batman Belediyesi tarafından kadınlara özel inşa edilen kompleks kayyım tarafından ismi değiştirilerek, hem erkeklere hem de kadınlara açık hale getirilerek “karma” yapıldı.

‘Kazanımlarımızı mücadelemizle geri alacağız’

Kayyımın ilk saldırı yapıldığı alanın kadın alanı olduğunu hatırlatan görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Semra Güneş, “Kadın” kelimesinin çıkarılıp kompleksin karma haline getirilmesinin cinsiyetçi bir yaklaşım olduğunun altını çizerek, “Eril bir yaklaşımda olduklarını gösteriyor. Bir mücadele ile bu kazanımları elde ettik. Kayyım şu an bu kazanımları kapatıp kadın ismini silmiş olabilir ama bizim için bu mücadele bitmedi. Kazandığımız bu kazanımları tekrar kadının örgütlü mücadelesiyle geri alacağız” diye belirtti.

Kayyım Ertuğ Şevket Aksoy imzasıyla daha önce de şiddete maruz bırakılan kadınlara destek veren SELİS Kadın Danışma Merkezi’ni ve Belediye Kadın Politikaları Müdürlüğü’nü de kapatmıştı. (gazetesujin)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz