İmamoğlu: Kadınların istihdama katılımı yüzde 35 bile değil

Beşiktaş Meydanı'nda Kadın Emeği Pazarı'nı ziyaret eden Ekrem İmamoğlu, "Kentteki kadınların hayata katılımları için, her yerel yönetimin, her yöneticinin çok şey yapması lazım" dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kadınların istihdama katılım oranına dikkat çekerek,  "Son verilere göre, yüzde 35 bile değil. Böylesi bir ortamda bir toplumun ya da bir şehrin gelişmesini beklemek mümkün değil"  diye konuştu.

İstanbul Gönüllüleri’nin projesi kapsamında Beşiktaş Meydanı’nda açtığı “Kadın Emeği Pazarı”nı ziyaret eden İmamoğlu, pazarda bulunan kadınlarla sohbet ederek pazarla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

"KADINLAR GÜÇLENDİKÇE TOPLUM GÜÇLENİR"

İBB olarak kadınların istihdama katılımlarını teşvik ettiklerini ve bunun için geliştirdikleri projeleri anlatan İmamoğlu, "Beşiktaş’ta, çok güzel bir alanda kadınlar emeklerini sergiliyor ve satış yapıyorlar. Bunu geliştirmek istiyoruz. Kadın kooperatifi, kadın üreticiler, tarımda kadın gibi birçok aşaması var. Kadınlar güçlendikçe, toplum güçlenir. Kadın, evin içine para kazanıp, evin içine daha fazla katkı sundukça, toplum zenginleşir. Ben, köyde üreten bir annenin evladı olarak bunu doya doya yaşadım. Sonraki travmayı da biliyorum. Onun için kentteki kadınların hayata katılımları için, her yerel yönetimin, her yöneticinin çok şey yapması lazım" diye konuştu. 

KADIN ÜRETİCİ PAZARI  31 ARALIK'A KADAR AÇIK KALACAK

Evlerinde kendi olanakları ile üretim yaparak aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadın girişimciler, Beşiktaş Meydanı’nda, 14 Aralık’ta kurulan “Kadın Emeği Pazarı”nda buluştu. İkişer gün üzerinden dönüşümlü olarak 500’e yakın kadın girişimcinin yer aldığı pazar  31 Aralık 2020 tarihine kadar hafta içi her gün 10.00-19.00 saatleri arasında açık olacak.

El yapımı sabundan kanaviçeye, porselenden takıya farklı kategorilerde ürün ve hediyelik eşyaların sergileneceği tezgahlar, pandemi sürecinin gerektirdiği sosyal mesafe kurallarına uygun olarak konumlandırıldı.

Yorumlar:

Yorum Yaz