Almanya dan Lena birinci, Manga 2. oldu

Norveç in başkenti Oslo da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması nda Almanya Türkiye Manga ile 2 nci oldu


Norveç in başkenti Oslo da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması29_ks_almanya1.jpgAlmanya dan Lena (Meyer-Landrut) Satellite parçasıyla kazanırken Türkiye den Manga grubu We could be the same (Aynı olabiliriz) şarkısıyla 170 pua toplayarak ikinci oldu. Türkiye, ülkelerin verdiği oylamalar sırasında uzun süre ikinci sıradaki yerini korudu ve oylamayı ikinci sırada tamamladı. Oslo nun Telenor Arena salonunda yapılan final gecesinde Türkiye adına Manga, "We could Be The Same" (Aynı Olabiliriz) parçasıyla sahne almıştı.

Norveç in başkenti Oslo da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması nda Türkiye yi temsil eden ve yarışmada 170 puanla ikinci olan Manga grubu üyeleri, yarışmada ikinci olmaktan gurur duyduklarını ve çok mutlu olduklarını söyledi.

Manga grubu üyeleri, yarışmadan sonra yaptıkları açıklamada, ülkelerin verdikleri puanların açıklandığı sırada çok heyecanlandıklarını, ancak bu sonucu hakettiklerini dile getirdiler.

Puan beklemedikleri bazı ülkelerden çok puan aldıklarını, puan bekledikleri bazı ülkelerden ise hiç puan alamadıklarını veya az puan aldıklarını ifade eden grup üyeleri, Eurovision un kendileri için büyük bir tecrübe olduğunu, kendilerini profesyonel anlamda daha çok geliştirdiklerini söylediler.

Kendilerinin Rock grubu olmasına rağmen Eurovision un müzik dünyası için29_ks_manga2_oldu.jpg büyük önemi bulunduğu görüşünde olduklarını da belirten Manga üyeleri, kısa bir tatilden sonra çalışmalarını sürdürmek istediklerini, çalışmalarına ara vermek istemediklerini de kaydettiler.

MANGA YA BÜYÜK ALKIŞ

Sahneye stilist Mehmet Acar tarafından hazırlanan "Que" firmasının kostümleri ile çıkan Manga, koreograf Genevieve Cleary in koreografisi ile diğer ülkelerden değişik gösteri sundu. Yarışmadaki tek rock grubu Manga, geleneksel Türk müziği ile modern Batı müziğini karıştırarak sunduğu sahne gösterisiyle çok başarılı şov yaptı.

Sahnede robot olarak insana dönen ve vokalist Ferman a sarılan Natalie Marrable ın, lazer ışıkları ile donanmış giydiği 70 kiloluk kostümü, büyük ilgiyle izlendi. 55 kilo ağırlığında olan Mararable nin, 70 kiloluk kostümünü sahnede çıkarmakta zorlanmaması da dikkat çekti.

Manga finalde, "We could Be The Same" (Aynı Olabiliriz) parçasının Belçikalı prodüktör Hans Vrancken tarafından yapılan düzenlemesi ile sahne aldı. Bas gitarda Cem Bahtiyar, bateride Özgür Öney ve DJ Efe Yılmaz tam rock grubuna yakışan tarzlarıyla salonda coşku yarattı.

MTV müzik kanlında kullanılan büyük şovlarına özgü görüntü, sahne ve estetik anlayışı Eurovision prodüktörleri tarafından Manga nın Eurovision sahne şovunda kullanıldı.
Oslo nun Telenor Arena salonunda, Norveç in resmi televizyonu NRK nin yönetimi altında yürütülen dev televizyon şovu, dünyanın her bir yanında yaklaşık 150 milyon kişi tarafından izlendi.

23 kamera ile canlı takip edilen yarışmada, gitarda Yağmur Sarıgül ün sıçrama hareketleri ve sol gözündeki göz yaşını andıran boya gözden kaçmadı. Finalde 4500 adet ışık, 23 naklen yayın kamerası, 134 dev hoparlör kullanıldı. Norveç Prensesi ve Norveç in gelecek Kraliçesi Mette Maret, yarışmayı salonda izledi.

Yarı finalin başlangıcından önce şovlarıyla programı renklendiren Fra Wallmans Saconoor grubu, ABBA gösterisinin ardından Türkiye ye 2003 te Riga da birincilik kazandıran "Everyway That I Can" adlı parçasıyla salonu coşturdu.

FİNAL YARIŞMASININ SONUÇLARI

Oslo nun Telenor Arena salonunda yapılan final gecesinde sonuçlarda son noktayı 39 ülkeden seyircilerin verdiği oylar koydu.

Oylama sonucu ilk 5 sırada yer alan sanatçı, şarkı ve alınan puanlar Almanya dan Lena (Meyer-Landrut) Satellite parçasıyla birinci (246 puan), Türkiye den Manga grubu We could be the same (Aynı olabiliriz) ile ikinci (170 puan), Romanya dan Paula Seling & Ovi Playing with fire ile üçüncü (162), Danimarka dan Chanée & N evergreen In a moment like this ile dördüncü (149 puan) ve Azerbaycan dan Safura Drip Drop ile beşinci (145 puan) oldu.

Finale katılan diğer ülke, sanatçı, şarkı ve aldıkları puanlar ise şöyle sıralandı:
6. Belçika, Tom Dice, Me, and my guitar , 143 puan
7. Ermenistan, Eva Rivas, Apricot stone , 141 puan
8. Yunanistan, Giorgos Alkaios & Friends, OPA , 140 puan
9. Gürcistan, Sofia Nizharadze, Shine , 136 puan
10. Ukrayna, Alyosha, Sweet people , 108 puan
11. Rusya, Peter Nalitch & Friends, Lost and forgotten , 90 puan
12. Fransa, Jessy Matador, Allez olla ole , 82 puan
13. Sırbistan, Milan Stankoviç, Ovo je Balkan , 72 puan
14. İsrail, Harel Skaat, Milim , 71 puan
15. İspanya, Daniel Diges, Algo Pequenito , 68 puan
16. Arnavutluk, Juliana Paşa, It s all about you , 62 puan
17. Bosna Hersek, Vukasin Brajiç, Thunder and Lightning , 51 puan
18. Portekiz, Filipa Azevedo, Ha dias assim , 43 puan
19. İzlanda, Hera Björk, Je ne sais quoi , 41 puan
20. Norveç, Didrik Solli-Tangen, My heart is yours , 35 puan
21. Kıbrıs Rum kesimi, Jon Lilygreen & The Islanders, Life looks better in spring , 27 puan
22. Moldova, Sunstroke Project & Olia Tira, Run away , 27 puan
23. İrlanda, Niamh Kavanagh, It s for you , 25 puan
24. Beyaz Rusya, 3 2, Butterflies , 18 puan
25. Britanya, Josh, That sounds good to me , 10 puan

Yorumlar:

Yorum Yaz