Türkiye basın özgürlüğü nde 103 üncülüğe geriledi

Basın özgürlüğü ile ilgili 173 ülkenin en iyiden en kötüye doğru sıralandığı listede İzlanda, Lüksemburg ve Norveç birinci sırayı paylaşıyor


basin_ozgurlugu_haber.jpgTürkiye, yedi yıldır ülkeleri “basın özgürlüğüne gösterdikleri saygıya” göre sıralayan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün listesinde, geçen yıl bulunduğu 101’inci sıradan 103’üncülüğe düşerek Ermenistan ile Maldiv Adaları arasında yer aldı

Bir yıl önce 77’nci sırada bulunan Ermenistan Türkiye’nin hemen önüne gelirken, Maldiv Adaları 129’unculuktan 104’üncülüğe yükselme başarısını gösterdi.
173 ülkenin en iyiden en kötüye doğru sıralandığı listede İzlanda, Lüksemburg ve Norveç birinci sırayı paylaşıyor. İran, Çin, Vietnam, Küba, Birmanya, Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre ise son sıralarda yer alıyor.

KKTC 58’DEN 53’e GELDİ

Kuzey Kıbrıs’taki durumu da değerlendiren RSF’in, KKTC’yi geçen yılki 58. sıradan bu yıl 53. sıraya yükseltmesi dikkat çekti. RSF değerlendirme raporunda, 11 Eylül sonrası dünyasında, barış koşullarının basın özgürlüğünün yerleşmesinde ülkelerin refah düzeyinden daha önemli rol oynadığını kaydetti. Bu varsayımı kuvvetlendirmek amacıyla Afganistan, Irak, Somali ve Sri Lanka gibi ülkelerin durumuna vurgu yapıldı.
Rapor, AB üyesi olmasına rağmen yaygın yolsuzluk yüzünden Bulgaristan’ın basın özgürlüğünde 59’uncu sıranın üstüne çıkamadığına da işaret etti.

Yorumlar:

Yorum Yaz