Namus cinayetleri kitap oldu

İSTANBUL Valiliği Ar-Ge Kurulu, İnsan Hakları İl Masası Başkanı Vildan Yirmibeşoğlu, 12 yılda Güneydoğu'da 355 namus cinayeti işlendiğini açıkladı.


Güneydoğu'daki "namus cinayetleri" ve kadın sorunları ile ilgili çalışmalarını "Toprağa Düşen Sevdalar/ Töre ve Namus Gerekçesiyle İşlenen Cinayetler" adlı kitapta toplayan Hukukçu Yirmibeşoğlu, kitabında Güneydoğu'daki 13 yıllık hizmet süresince kadınlarla yüzyüze görüşmesinden çıkan sonuçları değerlendirdi. Töre ve namus kurbanı 213 kadın ve 142'si erkek 355 kişiyle ilgili 300 dava dosyasında ki ayrıntılar üzerinde duran Vildan Yirmibeşoğlu, kitabında namus cinayeti öldürülenlerin yüzde 14'ünü 17 yaşından küçük çocukların oluşturduğuna, kadın kurbanların bazılarının ise nüfus kayıtlarının bile bulunmadığına dikkati çekti.
Kitapta davalara ilişkin ayrıntıların yanısıra, namus cinayetlerin işleniş gerekçeleri, çeşitleri, aile meclislerinin yapısı, kurbanların tavırları, yakınlarının tepkisi ya da tepkisizliği gibi konular inceleniyor. "Aile cinayete nasıl teşvik ediyor?", " savcılar, yargıçlar, barolar olaya nasıl bakıyor?" gib soruların yanıtlarına da yer veriliyor.
Öte yandan Yirmibeşoğlu, İstanbul'da da töre ve namus cinayetlerinin giderek arttığını açıkladı. İstanbul'da, İl Emniyet Müdürlüğü töre ve namus cinayetleri kayıtlarına göre, 2000 yılında 18, 2001'de 19, 2002'de 16, 2003'te 24, 2004'te 17, 2005'te 24 ve 2006'da 25 kadının töre cinayetlerine kurban gittiğini bildiren Yirmibeşoğlu, Bu cinayetleri işleyenlerin de çoğunlukla Doğu ve Güneydoğulu olduklarını söyledi. Yirmibeşoğlu, "Bu acı rakam bize geçen yıl töre ve namus yüzünden 14 günde 1 kadın cenazesinin kalktığını gösteriyor. Vakit kalmadı, toplumdaki zihniyet değişikliği bir an evvel sağlanmalı, konu uzmanları devreye sokulmalı" dedi. Başkanı olduğu İstanbul İnsan Hakları İl Masası'nın verilerini de açıklayan Yirmibeşoğlu, "Masaya son iki senede namus cinayeti tehdidi, namus saikiyle yaralama, dayak, taciz ve tecavüz, aile içi istismar, psikolojik ve ekonomik şiddet, işyerinde taciz gerekçesiyle doğrudan telefonla ve il dışından telefonla 607 kadın başvurdu. Bu veriler de son dönemde kadına yönelik şiddetin tırmanışa geçtiğini bir kez daha ortaya koydu" dedi. <

Yorumlar:

Yorum Yaz