'Ot yığınları' tablosu 110,7 milyon dolara satıldı

Fransız izlenimci ressam Claude Monet’nin ot yığınları serisinde yer alan tablosu müzayedede 110,7 milyon dolara alıcı buldu.


Sotheby’s müzayede evinin New York’ta açık artırmaya çıkardığı 1890 tarihli yağlı boya tablo, Fransız ressamın bir eseri için rekor fiyata, 110,7 milyon dolara alıcı buldu.

İlk kez izlenimci bir resme 100 milyon doların üzerinde ödeme yapıldığı belirtilirken, müzayedeye katılan diğer 5 kişiyle çekişen alıcının kimliği açıklanmadı.Claude Monet’nin Normandiya bölgesindeki evi yakınında kırsal hayatı resmettiği ot yığınları serisindeki 25 eserin büyük bölümü, dünya genelindeki sanat galerilerinde sergileniyor.

Monet’nin bundan önce en yüksek fiyat verilen resmi Nympheas en fleur (Çiçek Açan Nilüferler) olmuştu. Tablo, Mayıs 2018’de 84,7 milyon dolara satılmışMONET KİMDİR?

Monet, 14 Kasım 1840 tarihinde Fransa, Paris’de dünyaya geldi. Bakkal olan babasının işleri bozulunca; 5 yaşında iken ailesi La Havre'a taşındı. 1851 yılında ortaokula başladı. Daha o zamanlarda yaptığı karikatürleri 10–12 frang’a satmaya başlamıştı. İlk resim derslerini almaya başladıktan sonra ressam Eugene Boudin ile tanıştı. Ondan yağlı boya kullanmayı ve açık ortamlarda resim yapma tekniğini öğrendi.

16 yaşındayken annesi vefat edince okuldan ayrılıp teyzesi Madame Lecadre’nin yanına kalmaya başladı. 1859 yılında Paris’e resim öğrenimi yapmaya gitti. Günlerini resim sergilerinde ve atölyelerde geçirerek çok şey öğrendi. Resmi Akademi Kurslarına devam etmeyen sanatçı, zaman zaman Charles Jacque’in atölyesine ve serbest İsviçre Akademisi’ne giderek çalışmalarını kendi hesabına ilerletti. İsviçre Akademisi’nde Pissarro ile tanıştı. Eugene Delacroix’nın eserlerini tanıması ve «Martyrs» pastanesindeki münakaşalar, genç sanatçının kültürel bilgisini, ve sanat tecrübelerini herhangi bir okul öğreniminden daha çok zenginleştirdi.

1860 sonbaharında askere çağrıldı ve yedi yıllık bir sözleşmeyle orduya katıldı, Cezayir’de askerlik görevini yapmaya başladı. Ama teyzesi onu ikinci yılında sözleşmesini feshederek ordudan çıkardı. Bunun karşılığında da üniversitede sanat eğitimi almasını şart koştu. 1862 yılı başlarında Le Havre’a döndü. Bir süre Normandiya’da kaldı. Deniz kıyıları ve kırsal bölgelerde Normandiya peyzajları yaptı.

1862 yılında Paris'te Charles Gleyre'in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet'de hayal kırıklığı yarattı. Bu dönemde Pierre Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizmolarak adlandırıldı.

1863 yılında bir sergide ressam Edouard Manet ile tanıştı. 1866 yılında yıllık Resmi Resim Sergisinde teşhir ettiği sonradan eşi olacak Camille Doncieux’nün figürleriyle büyük bir başarı kazandı. Birkaç yıl sonra, insan resimleri çizmekten vazgeçti ve yeteneği manzara resimlerinde gelişti.

1870–1871 seneleri arasında Fransa - Prusya Savaşı süresince Claude Monet, İngiltere'de yaşadı. 1871 yılında mayıs ayında savaş bitince Fransa'ya geri döndüğünde çocukluğunun geçtiği La Havre kentine gidip İzlenim: Gün doğumu. (Impression, soleil levant) tablosunu yaptı. Bu resim şimdi Paris'te Musée Marmottan-Monet'dedir.

1873 yılında 1873'te Paris yakınlarında ve Seine nehri kıyısında Argenteuil'e köyüne yerleşti ve burada 6 sene yaşarken en çok tanınan eserlerinden bazısını burada yaptı. Ama çok yoksulluk çektiler. 1876 yılında koleksiyoncu ve iş adamı Ernest Hoschedé’nin siparişleri üzerine evi için dekoratif paneller yaptı. Claude Monet, eşi ile birlikte onların evinde yaşamaya başladı. Zamanının büyük bölümünü Paris’de geçiren Ernest Hoschedé 1877'de iflas ettikten sonra 1878 yılında Belçika'ya kaçtı. İkinci çocuğu Michael, 17 Mart 1878 yılında burada doğduktan sonra eşi Camille'in tüberküloz sebebiyle 5 Eylül 1879'da ölmesinden ardından Claude Monet kendi iki çocuğu ve Belçika'ya kaçan Ernest Hoschedé’nin eşi Alice ile onun 6 çocuğuyla birlikte Vétheuil'de yaşamaya başladı. Ernest Hoschedé’nin 1891 yılında ölmesinden sonra ancak Temmuz 1892 yılında evlendiler.

1881 yılında Poissy'e, 1883 yılında Vernon'a taşındılar ve son olarak Mayıs 1883 yılında Paris'ten 80 km. mesafedeki Giverny'e taşındılar. Claude Monet, ömrünün geri kalan kısmında burada bahçede resim yaparak geçirmiştir. Buradan sık sık tek başına veya Pierre Auguste Renoir ‘la birlikte güneye gitti. Akdeniz kıyılarında resim yaptı. Resim meraklılarıyla satıcıları uzun zaman devrimci sayılan bu resim anlayışı ile ilgilenmeye başladılar. 1888'de Antibes’dok manzara resmi yaptı ve günün değişik saatlerinde gözlemlenen aynı motif dizilerine başladı. Rouen Katedrali cephesinin çeşitli ışıklar altında kırk kez resmini yaptı (1892). Bütçesini anca düzeltti ve 1890 yılında Giverny’deki oturduğu evi satın alabildi.

Bir daha yoksulluk çekmemek için en güzel eserlerini yaratmak üzere çaba harcamaya başladı. 1883-1908 seneleri arasında, Akdeniz'i dolaştı ve pek çok doğa resmi yaptı. Claude Monet, kendisine 1915'te 276 metrekare büyüklüğünde bir atölye yaptırdı ve burada 1916-1926 yılları arasında büyük boyutlu göl peyzajlarını gerçekleştirdi.

1923 yılında iki defa katarakt ameliyatı oldu.

Claude Monet, 5 Aralık 1926 tarihinde 86 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle Fransa, Giverny’de hayatını kaybetti.

1904 yılında yaptığı London, the Parliament, Effects of Sun in the Fog adlı tablosu 2004 yılında 20.1 Milyon dolara alıcı bulmuştur.

Monet’nin resimlerinin en büyük koleksiyonu Louvre’ın İzlenimciler Müzesi’ndedir. 8 duvar resminden oluşan Nilüferler Dizisi (1915-1924) Tuileries’nin Orangerie’sindedir. Monet’nin eserleri New York, Metropolitan Museum, Modern Art Museum, British Museum, National Gallery, Louvre müzesi gibi dünyanın belli başlı müzelerinin en değerli hazineleri arasındadır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1866 yılında tanıştığı model Camille Doncieux ile 1870 yılında evlendi. 5 Eylül 1879 tarihinde eşi tüberküloz sebebiyle öldü. Jean Monnet (d.1867- ö.1914) ve Michel Monet (d.1878- ö.1966) adında iki oğlu oldu.
2.eşi: Temmuz 1892 yılında Alice Hoschedé ile evlendi.1911 yılında eşi öldü.   

(BBCTÜRKÇE)

Yorumlar:

Yorum Yaz